BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj788
mod_vvisit_counterWczoraj1773
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6499
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień12767
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38746
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65406
mod_vvisit_counterŁącznie2365443

Online (20 minut temu): 35
Twój IP: 54.224.158.232
,
Dzisiaj: Wrz 20, 2017
Nowe przedsięwzięcie – DZIENNY DOM „SENIOR – WIGOR” w Książnicach Małych dla mieszkańców naszej gminy PDF Drukuj Email
W dniu 5 sierpnia 2015r. z rąk Premier Ewy Kopacz i Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysz Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak otrzymał list gratulacyjny, informujący, że Gmina Koszyce uzyskała dofinansowanie na utworzenie dziennego Domu „SENIOR WIGOR”  w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Senior – Wigor” na lata 2015-2020 edycja 2015.
 
Gmina Koszyce jest jednym z 9 samorządów województwa małopolskiego i jedną z 119 gmin w całej Polsce, która otrzymała dofinansowanie na utworzenie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych 60+ w ramach Programu „Senior – Wigor”.

Program „Senior – Wigor” czyli tworzenie domów dziennego pobytu  zainicjowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej to połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.  Główny cel to w szczególności  zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu przewiduje się udostępnienie seniorom infrastruktury pozwalającej na aktywne spędzanie czasu wolnego, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

W  dniu 8 czerwca 2015r. przez Ministerstwo ogłoszony został otwarty konkurs na najlepsze projekty dofinansowane ze środków programu „Senior – Wigor”. Gmina Koszyce złożyła ofertę wraz z diagnozą potrzeb lokalnych wśród grupy wiekowej 60+, kosztorysem inwestorskim planowanego remontu budynku przeznaczonego na ten cel (świetlica wiejska  w Książnicach Małych), pierwszymi pozwoleniami i harmonogramami prac. Oferta nasza spotkała się z  pozytywnym oddźwiękiem i  rozpatrzono ją pozytywnie. Zgodnie z podpisaną już umową otrzymamy środki finansowe z przeznaczeniem na remont i dostosowanie budynku do standardów domu dziennego pobytu wraz z odpowiednim wyposażeniem (80% całej inwestycji). Pozostała kwota inwestycji to wkład własny gminy.

Gmina Koszyce w dniu 5 sierpnia br. ogłosiła przetarg nieograniczony na wykonanie niniejszej zadania. Liczymy, że od września ruszy remont, a od grudnia lub stycznia rozpocznie swoją działalność Dzienny Dom „Senior – Wigor”.

Działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Książnicach Małych polegać będzie na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego gorącego posiłku oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Dzienny Dom „SENIOR-WIGOR”  zapewniał będzie  8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior-WIGOR” to w szczególności usługi: socjalne, w tym posiłek, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej lub kinezyterapii, sportowo-rekreacyjne, aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy), terapii zajęciowej. Wyspecjalizowana kadra, która zostanie  zatrudniona  w Dziennym Domu „Senior – Wigor” to: fizjoterapeuta, pielęgniarka, dietetyk, animator zajęć. Wszystkie pomieszczenia dostosowane będą do potrzeb osób starszych w tym niepełnosprawnych.
 
 
 
Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (List gratulacyjny.pdf)List gratulacyjny.pdf240 Kb