BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj805
mod_vvisit_counterWczoraj1773
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6516
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień12767
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38763
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65406
mod_vvisit_counterŁącznie2365460

Online (20 minut temu): 27
Twój IP: 54.224.158.232
,
Dzisiaj: Wrz 20, 2017
Delegacja samorządu Gminy Koszyce w Derecske PDF Drukuj Email

W dniach od 17 do 20 sierpnia na zaproszenie samorządu Miasta Derecske przebywała na Węgrzech siedmioosobowa delegacja samorządu Gminy Koszyce.

W trakcie pobytu na roboczym spotkaniu delegacji, Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak oraz Burmistrz Miasta Derecske Istvan Bako dokonali podsumowania dotychczasowej współpracy pomiędzy miastami partnerskimi oraz zadeklarowali kontynuację wymiany młodzieży szkolnej w tym młodzieży szkół muzycznych a także kół myśliwskich w 2017 roku. Ponadto, wstępnie zadeklarowano udział w zaproponowanym przez Wójta Gminy Koszyce wspólnym projekcie unijnym którego fundatorem jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Celem funduszu jest finansowe wspieranie projektów rozwijających współpracę krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W projekcie muszą uczestniczyć co najmniej 3 podmioty z trzech krajów Grupy, a dofinansowanie przeznaczone jest między innymi na współpracę kulturalną w tym np. festiwale, publikacje), edukację ( np. seminaria, szkoły letnie), wymiana młodzieży ( sport, imprezy edukacyjne i kulturalne dla dzieci i młodzieży). Trzecim krajem byłaby Słowacja i miasto partnerskie Derecske Dryskowce. Po rozmowach z samorządem na Słowacji podjęte zostaną dalsze kroki.

Delegacja samorządu Koszyc miała okazję zwiedzić winnice w regionie Tokaj, 3 hektarową rodzinną winnicę i 150 hektarową winnicę „Świński Kamień” oraz pokaz produkcji wina a także zobaczyć słynne węgierskie kąpieliska z wodami termalnymi w Hajduszoboszló.

Ponadto 19 sierpnia delegacja wzięła udział w „Święcie Chleba” które można porównać do naszych dożynek. Najpierw uliczkami miasta przemierzał barwny korowód by zatrzymać się w centralnym punkcie miasta. Tam odbyły się obchody: przemówienia i występy a bochny wypieczonego chleba poświęcone przez duchownych dwóch kościołów reformatorskiego i katolickiego krojone w małe kawałki, przekazane zostały do konsumpcji wszystkim zebranym na rynku mieszkańcom miasteczka i gościom.

Następnego dnia delegacja uczestniczyła w Karnawale Kwiatów w Debreczynie z okazji Narodowego Święta Węgier. 20 sierpnia jest na Węgrzech świętem narodowym poświęconym pierwszemu węgierskiemu królowi, Stefanowi, który poprowadził naród węgierski do chrześcijaństwa i został kanonizowany przez papieża.

 

Zdjęcia