BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2637
mod_vvisit_counterWczoraj3675
mod_vvisit_counterW tym tygodniu13377
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień25121
mod_vvisit_counterObecny miesiąc65148
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc72997
mod_vvisit_counterŁącznie3508937

Online (20 minut temu): 66
Twój IP: 54.236.234.60
,
Dzisiaj: Gru 19, 2018
Niedoceniony, ale bardzo ciekawy wykład dla studentów UTW w Koszycach PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 listopada 2016 09:09

W dniu 10 listopada 2016 roku w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Koszyckiej odbył się wykład, którego tytuł podany w harmonogramie dla części słuchaczy nie był zbyt zachęcający. Brzmiał on: ”Religie świata” i był nie tylko nieprecyzyjny, ale również stwarzał przesłankę tzw. „drętwej mowy”. Na dodatek okazało się po przyjściu studentów-seniorów do sali, że wykładowcami będą studenci III roku arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a więc osoby bardzo młode i niedoświadczone.

Jednak już po kilku minutach nikt z obecnych nie żałował, że przyszedł na wykład. Na wstępie doprecyzowany został tytuł, który brzmiał: „ Komunikacja międzykulturowa a świat arabski. Arabowie – kultura i religia”. Młodzi wykładowcy – wzajemnie się uzupełniający – czyli Pani Kinga Miodek i Pan Dominik Biga przygotowali bardzo interesującą prezentację z dużą ilością zdjęć, udostępnili do oglądnięcia kilka książek w języku arabskim i folderów z przykładami architektury arabskiej. Wykład był bardzo aktualny w zderzeniu z ciągłymi informacjami mediów o wojnie w Syrii, przerażającym okrucieństwie samozwańczego Islamskiego Państwa (ISIS), o dżihadzie i zachęcających do zamachów imamów lub ajatollahów. Mimo niepełnych dwóch godzin wykład pozwolił zrozumieć, że Arab nie jest jednoznaczny i tożsamy z wyznawcą islamu, a wyznawców islamu jest kilkakrotnie więcej niż Arabów. Koran – święta księga islamu – nie zachęca do terroryzmu, a jedynie do słusznej wojny przeciw najeźdźcom, zaś interpretacje niejednoznacznych wersów Koranu podawane przez niektórych imamów są źródłem przemocy i terroryzmu.

Koptowie i Maronici jako przedstawiciele bliskowschodnich chrześcijan, ale również i katolicy do niedawna cieszyli się swobodą wyznawania swej wiary w zdecydowanej większości krajów arabskich (wyjątek : Arabia Saudyjska). Inną istotną sprawą mocno zaakcentowaną w wykładzie jest zasadnicza różnica pomiędzy językiem arabskim pisanym (jest on jeden), a językiem arabskim dnia codziennego (mówionym), czyli wieloma dialektami różniącymi się znacznie między sobą, co sprawia, że Arabowie mieszkający w sąsiednich krajach nie zawsze są w stanie porozumieć się.

Islam, jako jedna z trzech religii monoteistycznych (jeden Bóg) obok chrześcijaństwa i judaizmu, ma bardzo wiele wspólnych elementów z dwoma starszymi historycznie religiami: między innymi wszystkie one uznają, że jesteśmy dziećmi Abrahama, Jezus w islamie uznany za proroka(choć nie wolno Mu oddawać czci).

Trudno w krótkiej notatce przytoczyć wszystkie istotne , a przy tym ciekawe, informacje o szeroko pojętej kulturze bliskiego wschodu przedstawione przez wykładowców. Z pewnością jednak wielu studentów zechce sięgnąć po książki mogące poszerzyć wiedzę na ten temat.

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Petenta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl