BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj312
mod_vvisit_counterWczoraj2102
mod_vvisit_counterW tym tygodniu10118
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień12767
mod_vvisit_counterObecny miesiąc42365
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65406
mod_vvisit_counterŁącznie2369062

Online (20 minut temu): 19
Twój IP: 54.224.230.51
,
Dzisiaj: Wrz 22, 2017
Niedoceniony, ale bardzo ciekawy wykład dla studentów UTW w Koszycach PDF Drukuj Email

W dniu 10 listopada 2016 roku w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Koszyckiej odbył się wykład, którego tytuł podany w harmonogramie dla części słuchaczy nie był zbyt zachęcający. Brzmiał on: ”Religie świata” i był nie tylko nieprecyzyjny, ale również stwarzał przesłankę tzw. „drętwej mowy”. Na dodatek okazało się po przyjściu studentów-seniorów do sali, że wykładowcami będą studenci III roku arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a więc osoby bardzo młode i niedoświadczone.

Jednak już po kilku minutach nikt z obecnych nie żałował, że przyszedł na wykład. Na wstępie doprecyzowany został tytuł, który brzmiał: „ Komunikacja międzykulturowa a świat arabski. Arabowie – kultura i religia”. Młodzi wykładowcy – wzajemnie się uzupełniający – czyli Pani Kinga Miodek i Pan Dominik Biga przygotowali bardzo interesującą prezentację z dużą ilością zdjęć, udostępnili do oglądnięcia kilka książek w języku arabskim i folderów z przykładami architektury arabskiej. Wykład był bardzo aktualny w zderzeniu z ciągłymi informacjami mediów o wojnie w Syrii, przerażającym okrucieństwie samozwańczego Islamskiego Państwa (ISIS), o dżihadzie i zachęcających do zamachów imamów lub ajatollahów. Mimo niepełnych dwóch godzin wykład pozwolił zrozumieć, że Arab nie jest jednoznaczny i tożsamy z wyznawcą islamu, a wyznawców islamu jest kilkakrotnie więcej niż Arabów. Koran – święta księga islamu – nie zachęca do terroryzmu, a jedynie do słusznej wojny przeciw najeźdźcom, zaś interpretacje niejednoznacznych wersów Koranu podawane przez niektórych imamów są źródłem przemocy i terroryzmu.

Koptowie i Maronici jako przedstawiciele bliskowschodnich chrześcijan, ale również i katolicy do niedawna cieszyli się swobodą wyznawania swej wiary w zdecydowanej większości krajów arabskich (wyjątek : Arabia Saudyjska). Inną istotną sprawą mocno zaakcentowaną w wykładzie jest zasadnicza różnica pomiędzy językiem arabskim pisanym (jest on jeden), a językiem arabskim dnia codziennego (mówionym), czyli wieloma dialektami różniącymi się znacznie między sobą, co sprawia, że Arabowie mieszkający w sąsiednich krajach nie zawsze są w stanie porozumieć się.

Islam, jako jedna z trzech religii monoteistycznych (jeden Bóg) obok chrześcijaństwa i judaizmu, ma bardzo wiele wspólnych elementów z dwoma starszymi historycznie religiami: między innymi wszystkie one uznają, że jesteśmy dziećmi Abrahama, Jezus w islamie uznany za proroka(choć nie wolno Mu oddawać czci).

Trudno w krótkiej notatce przytoczyć wszystkie istotne , a przy tym ciekawe, informacje o szeroko pojętej kulturze bliskiego wschodu przedstawione przez wykładowców. Z pewnością jednak wielu studentów zechce sięgnąć po książki mogące poszerzyć wiedzę na ten temat.