BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2020
mod_vvisit_counterWczoraj1736
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3756
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14035
mod_vvisit_counterObecny miesiąc45976
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc53553
mod_vvisit_counterŁącznie6644251

Online (20 minut temu): 39
Twój IP: 3.230.144.31
,
Dzisiaj: Wrz 27, 2021
Wykład - Tadeusz Kościuszko Bohater Dwóch Narodów PDF Drukuj Email
piątek, 07 kwietnia 2017 08:41

5 kwietnia 2017 roku w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach, w związku z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki,  odbył się wykład prof. dra hab. Mieczysława Rokosza  pt. „Tadeusz Kościuszko Bohater Dwóch Narodów”. Słuchaczami wykładu była młodzież koszyckiego gimnazjum oraz studenci Koszyckiego Uniwersytetu III Wieku.

Profesor w bardzo ciekawy sposób, z wielką pasją popartą ogromną wiedzą przybliżył postać Bohatera Narodowego Tadeusza Kościuszki – wielkiego patriotę, człowieka obdarzonego wieloma talentami, od talentu dowódcy – generała, znakomitego stratega, poprzez jego zdolności inżynierskie – techniczne do talentów artystycznych. Mówił o znaczeniu Insurekcji Kościuszkowskiej, która była walką o przyszłość i rozwój Konstytucji 3 Maja, i która choć przegrana wytyczyła szlak polskich dziejów ku niepodległości i - zwyciężyła w 1918 r. Przedstawił wiele mniej znanych faktów z życia Kościuszki, mówił o wielkim szacunku narodu polskiego do Kościuszki, który szczególnie manifestowany był po jego śmierci.

Sporo uwagi poświęcił działalności Tadeusza Kościuszki związanej z walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych, mówił o jego zasługach, o szacunku jakim naród amerykański otaczał Bohatera Obojga Narodów.

Na zakończenie Profesor odpowiadał na pytania a następnie przedstawił, ciekawy pokaz przeźroczy z pamiątkami po Tadeuszu Kościuszce, zawierający wiele obrazów i zdjęć z widokami na Kopiec Kościuszki i jego otoczenie.

Wykładowi towarzyszyła wystawa widokówek poświęconych Tadeuszowi Kościuszce, wypożyczona z Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

 

Mieczysław Rokosz, wnuk powstańca 1863 roku i zesłańca oraz syn i bratanek Legionistów. Historyk, dr hab. prof. UJ i Akademii Ignatianum w Krakowie; kierownik Katedry Dziedzictw Kultury Polski. Autor ok. 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym kilku książek. Taternik, harcerz, krajoznawca, społecznik. W latach 1993–2008 prezes Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od 1994 roku prezes (ustanowionego w 1820 r.) Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, członek Wydziału (Zarządu) Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, członek-założyciel Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzwonnik Dzwonu Zygmunta.

Zdjęcia