BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj707
mod_vvisit_counterWczoraj3177
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7425
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień16635
mod_vvisit_counterObecny miesiąc69118
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc74958
mod_vvisit_counterŁącznie2143553

Online (20 minut temu): 49
Twój IP: 54.162.108.167
,
Dzisiaj: Cze 27, 2017
Spotkanie z Wisłą PDF Drukuj Email

5 maja 2017 roku z inicjatywy Wójta Gminy Koszyce i Gminnej Biblioteki Publicznej w związku z Rokiem Rzeki Wisły, w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbył się wykład Przemysława Paska Prezesa Fundacji Ja Wisła.

Słuchaczami wykładu była młodzież koszyckiego gimnazjum oraz radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, strażacy, myśliwi, mieszkańcy gminy. Wykład poświęcony był zagadnieniu ożywienia brzegów Wisły z poruszeniem zagadnień ekologicznych. Zachowaniu czystości wód Wisły i jej brzegów. Ochrony flory, fauny zarówno wodnej jak i przybrzeżnej. Wykorzystaniu turystycznym Wisły, docenieniu jej potencjału, budowaniu nowej marki rzeki Wisły. Pan Przemysław bardzo ciekawie opowiadał również o historii wolnej żeglugi wiślanej, o uregulowanej Wiśle i profilu podłużnym Kaskady Górnej Wisły powyżej Krakowa.

Przemysław Pasek pasjonat i społecznik. Zaraził się miłością do rzek we wczesnym dzieciństwie. Przyciągnął warszawiaków nad Wisłę. Jego fundacja Ja Wisła organizuje tu rozmaite imprezy: rajdy rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki łodzią „Stwora”, koncerty na barce „Herbatnik”, projekcje filmów dokumentalnych pod mostem Łazienkowskim. Angażuje się w sprzątanie nadwiślańskich brzegów i znakuje znajdujące się w tym rejonie rezerwaty przyrody.

Celem Fundacja Ja Wisła jest ochrona dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego Wisły oraz promocja takich zachowań i działań, które umożliwiają kontakt z rzeką w sposób nieniszczący przyrody, krajobrazu i środowiska. W sposób dający możliwość zrozumienia tej rzeki.

Wykładowi towarzyszyła wystawa haftu i koronek pt. „Brzegiem Wisły nić się wije” wypożyczona ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

O prezentowanych na wystawie eksponatach opowiadała Pani Halina Dulemba - Wiceprezes Stowarzyszenia.

Organizatorem wystawy było Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach. Wystawa potrwa do 5.06.2017 r.

Zdjęcia