BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj621
mod_vvisit_counterWczoraj2745
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8411
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19448
mod_vvisit_counterObecny miesiąc54479
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc111925
mod_vvisit_counterŁącznie3425271

Online (20 minut temu): 8
Twój IP: 54.147.142.16
,
Dzisiaj: Lis 21, 2018
Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania PDF Drukuj Email
Rolnictwo i ochrona środowiska
piątek, 22 czerwca 2018 19:03

W dniu 21 czerwca 2018 roku w Gminie Koszyce odbył się dzień ekologicznego ogrzewania w którym oprócz szkoleń ekologicznych zorganizowanych dla mieszkańców w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (kotły węglowe V klasy) na terenie Gminy Koszyce” Działanie 4.4.3 RPO Województwa Małopolskiegoodbytego w Koszycach (remiza OSP) oraz projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa) na terenie Gminy Koszyce” Działanie 4.4.2 - RPO Województwa Małopolskiego odbytego w Przemykowie (OSP Przemyków) , uczestniczyło Mobilne Laboratorium Polones, gdzie mieszkańcy prócz prelekcji mogli zobaczyć pokaz demonstrujący proces spalania w piecu ekologicznym i dotychczasowym starym kotle wraz z pomiarem zanieczyszczeń.

Podczas zorganizowanego spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z pojęciem „piec”i „kocioł”, by w przyszłości skutecznie umieć wyjaśnić różnicę, która choć wydaje się być oczywista to sprawiła uczestnikom trudność w podaniu definicji obu wyrażeń. Wynika to pewnie z faktu, żewyrazy „piec” i „kocioł” z reguły są stosowane zamiennie by określić źródło ciepła ogrzewania budynków, jednakże wyrazy te stanowią dwa różne pojęcia. PIECEM określamy urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, przykładem były dawniejsze piece domowenp: piec kaflowy – rodzaj pieca grzewczego w mieszkaniach, piec chlebowy – do wypiekania pieczywa. KOTŁYtourządzenia do spalaniapaliw stałych (węgla, drewna, koksu, oleju, itp.), w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.

Zasadnicza różnica pomiędzy piecem a kotłem jest taka, że PIEC wytwarza ciepło w sposób bezpośredni (sam w sobie) i oddaje je do otoczenia, zaś KOCIOŁwytwarza ciepło w sposób pośredni oddaje ciepło substancji przenoszącej je (podgrzewa wodę), a podgrzane medium przenoszone jest w inne miejsce, np. do grzejnika, gdzie jest wykorzystywane i oddawane do otoczenia.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi kotłami centralnego ogrzewania posiadającymi automatyczny podajnik paliwa, wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska, oraz sterownik, sterujący działaniem wentylatora i podajnika paliwa.

Producenci, konstruując nowe modele pieców centralnego ogrzewania, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną.

Kotły na ekogroszek z podajnikiem to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Podajnik w sposób ciągły podaje ekogroszek do pieca, dzięki czemu spalana jest tylko minimalna ilość paliwa potrzebna aby zapewnić określoną temperaturę. W kotłach na pelety paliwo może być zapalane przez elektryczne zapalarki, więc działanie tych urządzeń jest niemal całkowicie zautomatyzowane.

O nowoczesnej konstrukcji kotła na paliwo stałe świadczy też certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń.

Gmina Koszyce w ramach uzyskanego dofinansowania w ramach działań 4.4.2 oraz 4.4.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego dysponuje środkami finansowymi w wysokości 846 725,50 złotych (piece Eco Design na biomasę – pellet) oraz kwotą 240 375,01 złotych (piece Eco Design na ekogroszek) Powyższe kwoty umożliwią udzielenie dofinansowania – refundację poniesionych kosztów - dla 25 mieszkańców chcących wymienić kotły na ekogroszek i 59 mieszkańców chcących wymienić kotły na pellet. Maksymalna możliwa kwota do refundacji to 8 000,00 zł do zakupu kotła oraz max. 1000,00 zł do modernizacji instalacji wewnętrznej w przypadku paliwa kotła ekogroszek oraz 6000,00 zł w przypadku paliwa kotła typu pellet.

 

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Petenta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 21 Listopad 2018        Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl