BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1935
mod_vvisit_counterWczoraj2158
mod_vvisit_counterW tym tygodniu16101
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19812
mod_vvisit_counterObecny miesiąc63406
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90467
mod_vvisit_counterŁącznie3872119

Online (20 minut temu): 53
Twój IP: 52.200.130.163
,
Dzisiaj: Kwi 19, 2019
Z ekologią za pan brat – nowy piec, mój eko - świat PDF Drukuj Email
Rolnictwo i ochrona środowiska
piątek, 22 czerwca 2018 19:53

W dniu 12 czerwca 2018 roku w placówkach oświatowych Gminy Koszyce – Szkole Podstawowej im. Piotra Barylaka w Książnicach Wielkich oraz Centrum Oświatowym w Koszycach – zorganizowano w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (kotły węglowe V klasy) na terenie Gminy Koszyce” oraz w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa) na terenie Gminy Koszyce” Działanie 4.4.2 - RPO Województwa Małopolskiego spotkania poświęcone tematyce wymiany starych źródeł ciepła na nowe ekologiczne kotły węglowe klasy Eco Design. Młodzież i dzieci ze szkół uczestniczyli w prelekcji poświęconej ekologicznym sposobom ogrzewania budynków, zanieczyszczeniom powietrza, oraz skutecznym sposobom przeciwdziałania przedostawania się do środowiska pyłów zawieszonych, które są szkodliwe na drogi oddechowe oraz mogą powodować liczne choroby.

Dzięki odbytym zajęciom w mobilnym Laboratorium Polones, młodzież mogła zobaczyć proces spalania w piecu ekologicznym oraz dotychczasowym starym kotle wraz z pomiarem zanieczyszczeń. Przywykliśmy, że kotły na węgiel i drewno kopcą przy każdym dołożeniu, co dzieci mogły zaobserwować na dymie wychodzącym z laboratorium, produkują mnóstwo sadzy i wymagają stałego doglądania. Ale są też takie, które nie dymią prawie wcale, można załadować do nich zapas opału na kilka godzin i obserwować dużo mniej czarnego dymu. Gdzie tkwi różnica? Otóż w technice spalania, młodzież dzięki spotkaniu zyskała wiedzę i poznała czym jest Spalanie górne ( w starych kotłach) a czym spalanie dolne (w kotłach nowego typu). Najbardziej znanym sposobem rozpalania w piecu jest przykrycie rozpałki drewnem, a następnie węglem. Metoda ta jest o tyle szkodliwa, że opał, który znajduje się na wierzchu, zanim jeszcze zacznie się palić, osusza się i wydziela parę wodną oraz gazy. Połączenie obu substancji sprawia, że kaloryczność węgla mocno spada. W efekcie, razem z gęstym dymem uchodzi nawet 30% w opału, a co za tym idzie wzrasta koszt ogrzewania budynku. Palenie od góry to proces cykliczny. Nie ma możliwości dokładania paliwa, aż do momentu całkowitego wypalenia opału. Przy takim układzie powietrze wciąż ulatuje ku górze, a żar schodzi ku dołowi, ale dym, który ulatnia się z warstwy zimnego opału, ulega prawie w całości spaleniu. Dzięki temu do komina dostają się prawie przezroczyste spaliny, a zamiast dymu produkowana jest większa ilość ciepła.

Ponadto w ramach spotkania uczniowie zapoznali się z materiałem stanowiącym paliwo dla kotłów biomasowych – peletem drzewnym oraz słonecznikowym, metodami jego produkcji oraz odpowiednią jakością, która ma niebagatelne znaczenie dla późniejszego procesu spalania i produkcji ciepła. Omówiono także drugi – na dzień dzisiejszy popularniejszy – materiał stanowiący paliwo dla kotłów jakim jest ekogroszek. Zasadnicza różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem paliwa, bardzo słusznie wsakzana przez uczniów jest taka że pellet jest źródłem odnawialnym zaś ekogroszek nieodnawialnym.

Dzięki spotkaniu uczniowie poszerzyli swoją wiedze i świadomość ekologiczną, zobaczyli różnicę pomiędzy Kotłem ekologicznym i starym „kopciuchem” oraz miejmy nadzieję nabyli proekologiczne nawyki.

 

Zdjęcia

 

Szukaj

System Powiadamiania

Bezpłatna Aplikacja

Blisko

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Klienta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2019        Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl