BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1117
mod_vvisit_counterWczoraj2866
mod_vvisit_counterW tym tygodniu12138
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23006
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38788
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc72997
mod_vvisit_counterŁącznie3482577

Online (20 minut temu): 68
Twój IP: 54.82.10.219
,
Dzisiaj: Gru 13, 2018
Spotkanie autorskie z Janem Chruślińskim PDF Drukuj Email
piątek, 21 września 2018 10:22

20 września w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem, publicystą , historykiem Janem Chruślińskim. Gościem spotkania był również Stanisław Nyczaj – Prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Kielcach.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak, który powitał znakomitych gości, przedstawiając krótko biografię Jana Chruślińskiego.

Następnie zabrał głos Stanisław Nyczaj, który opowiedział o działaniach Związku Literatów Polskich i o współpracy z wybitnymi klasykami literatury polskiej. Wszystkie działania Związku mają na celu wniesienie mocnego, trwałego wkładu dla uwiecznienia tradycji pisarskich ziemi świętokrzyskiej. Pan Stanisław Nyczaj zaprezentował również sylwetkę pisarza Jana Chruślińskiego jako „jasny promyk Związku Literatów Polskich”.

Jan Chruśliński jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014 oraz Nagrody Literackiej Festiwalu „Orzeł” 2016. Został przyjęty do Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Jest również członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Często podkreśla, że Ponidzie umiłował w sposób szczególny i na zawsze. Jak sam twierdzi jest buskowianinem z krwi i kości. Jednak  przede wszystkim pisze znakomite teksty, które czyta się z wielkim zainteresowaniem. Jest autorem książek po trosze historycznych, biograficznych i autobiograficznych. Na jego biografię składają się zarówno liczne interesujące przeżycia poety, jak również umiejętności literackie, erudycja, talent poetycki.

Dzieła, które autor napisał to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. To autentyczność wydarzeń opartych na faktach. Szlachetne wzory i postawy bohaterów, wartości wyznawane: Honor i Ojczyzna. Autor w swoich utworach przywołuje nie tylko pamięć o grozie wojny, okupacji ale też pozwala nam przeżyć wiejskie zabawy. Przywołuje ludowe tradycje Ziemi Kieleckiej, które można by uznać za najbardziej polskie w czasach, gdy życie toczyło się jeszcze przy świecach i lampach naftowych. Jego książki opowiadają o radościach i smutkach, ciągłej walce z przeciwnościami losu. Raz na wozie, raz pod wozem.

Autor zaciekawił słuchaczy wielowątkową historią opowiadając płynnie, żywo i obrazowo, jednocześnie z dużą kulturą literacką. Jan Chruśliński opowiadał o swojej pisarskiej drodze.  Pierwszym jego dziełem były „Rozstania i powroty” – książka przede wszystkim autobiograficzna. Mieszkańcy Ponidzia znaleźli tu również wielu swoich znajomych, często i samych siebie. Książka cenna,  stanowiąca bardzo istotny przyczynek dla osób zainteresowanych historią i tradycją Ponidzia.

Obecnie Jan Chruśliński publikuje w pismach: Tygodnik Artystyczno–Literacki, Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, Buski Kwartalnik Edukacyjny. Aktualnie pisze kolejną powieść. Będziemy czekać  z niecierpliwością. Spotkanie było dla uczestników żywą lekcją historii i niosło ze sobą duży ładunek głębokich przeżyć.

Zdjęcia

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Petenta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl