BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2753
mod_vvisit_counterWczoraj3547
mod_vvisit_counterW tym tygodniu9818
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień25121
mod_vvisit_counterObecny miesiąc61589
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc72997
mod_vvisit_counterŁącznie3505378

Online (20 minut temu): 45
Twój IP: 3.82.51.133
,
Dzisiaj: Gru 18, 2018
Odsłonięcie pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny PDF Drukuj Email
wtorek, 02 października 2018 09:35

30 września 2018r. na Koszyckim Rynku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. W uroczystości uczestniczyli Radni Rady Gminy, Sołtysi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Na początek Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak zapoznał zebranych z genezą powstania pomnika, mówił o jego twórcy ale najwięcej uwagi poświęcił Elżbiecie Łokietkównie oraz znaczeniu prawa magdeburskiego nadanego miastu Koszyce przez Królową w 1374 roku.

Idea budowy pomnika zrodziła się w związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gmina przystępując do jej obchodów podjęła szereg działań upamiętniających to wydarzenie. Są to spotkania z wybitnymi ludźmi nauki, kultury, twórcami odrodzonego samorządu, konferencje, koncerty wystawy oraz bogaty program realizowany przez placówki oświatowe. Jednak najważniejszymi akcentami obchodów są dwa działania, które na trwałe wpiszą się w historię Koszyc oraz gminy. Pierwszym z nich jest odzyskanie praw miejskich utraconych w 1869 roku na skutek represji zaborcy po Powstaniu Styczniowym. Drugim jest wybudowanie na Koszyckim Rynku pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. Obydwa te przedsięwzięcia zostały zrealizowane. Gmina Koszyce przeprowadziła wymaganą prawem procedurę i z dniem 1 stycznia 2019 roku, Koszyce po 150 latach znów stają się miastem.

Pomnik, który stanął na Koszyckim Rynku będzie przypominał to wydarzenie, a także postać Królowej Regentki Elżbiety Łokiekówny, której Koszyce tak wiele zawdzięczają. Elżbieta, córka Władysława Łokietka - królewna polska, królowa węgierska, regentka w Polsce w latach 1370-1375, z dynastii Piastów, żona króla Węgier Karola Roberta, matka króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego – 26 czerwca 1374 roku lokowała miasto Koszyce na prawie magdeburskim, ustanawiając cotygodniowe targi w poniedziałki, zrównując Koszyce co do swobód z Krakowem. Lokacja miasta Koszyce na prawie magdeburskim przyczyniła się do rozwoju rzemiosła, handlu i wymiany towarowo-pieniężnej, zwartej i uporządkowanej zabudowy, stając się początkiem samorządu miasta.

Projektantem oraz wykonawcą pomnika jest profesor Czesław Dźwigaj, wybitny artysta, rzeźbiarz, twórca bardzo wielu pomników, które stoją na kilku kontynentach. Ławkę, która towarzyszy pomnikowi wykonał miejscowy przedsiębiorca Stanisław Dziekan.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali Stanisław Rybak – Wójt Gminy Koszyce, Tadeusz Nawrot – Przewodniczący Rady Gminy Koszyce oraz Istvan Bakó burmistrz miasta Derecske na Węgrzech, z którym gmina Koszyce utrzymuje stosunki partnerskie.

Po uroczystym rozwiązaniu opasujących pomnik szarf w barwach narodowych Polski, Węgier oraz w barwie flagi Koszyc, głos zabrał Istvan Bakó. W swoim przemówieniu nawiązał do panowania królowej na Węgrzech, wielowiekowych kontaktach miedzy narodami Polski i Węgier oraz o obecnej bardzo owocnej współpracy. Następnie głos zabrał prof. Czesław Dźwigaj, mówił o pracy nad pomnikiem, omówił postaci znajdujące się na pomniku oraz detale (herby, pieczęcie) i ich symbolikę. Na koniec Tadeusz Nawrot Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim za przybycie i udział w uroczystości.

 

Zdjęcia

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Petenta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl