BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1619
mod_vvisit_counterWczoraj2042
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8179
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień16026
mod_vvisit_counterObecny miesiąc55005
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65845
mod_vvisit_counterŁącznie7152713

Online (20 minut temu): 31
Twój IP: 18.207.132.226
,
Dzisiaj: Maj 25, 2022
Będziemy gościć młodzież z Francji PDF Drukuj Email
czwartek, 29 lipca 2010 13:49

PROJEKT „ODKRYJMY TO RAZEM”

Podczas wizyty delegacji francuskiej w Polsce 31 maja 2008 roku  zostało podpisane Porozumienie o Partnerstwie między gminami Crisolles i Koszyce przez Wójta Gminy Koszyce Stanisława Rybaka i Mera Gminy Crisolles Gerarda Lecomte, które było rezultatem wcześniejszych kontaktów. Jednym z owoców nawiązanej współpracy było podjęcie kroków w celu wymiany młodzieży z gmin partnerskich. W związku z tym młodzież z Centrum Oświatowego w Koszycach stowarzyszona w Szkolnym Klubie Europejskim „METRO” wraz z opiekunami i  młodzieżą z Association Souffler n’est pas jouer z Crisolles we Francji stworzyli projekt „ODKRYJMY TO RAZEM”. Dzięki dofinansowaniu, które projekt uzyskał z unijnego programu „Młodzież   w działaniu”, w sierpniu bieżącego roku dojdzie do spotkania młodych Polaków i Francuzów z zaprzyjaźnionych gmin. W tym roku spotkamy się w Polsce zaś w przyszłym roku planujemy spotkać się we Francji.

Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, że stanowią część tej samej wspólnoty europejskiej, a ich przyszłość jest ściśle związana z ich zaangażowaniem jako obywateli Europy.

Głównym założeniem projektu jest przygotowanie młodzieży, w warunkach nieformalnych, do obywatelstwa europejskiego. Przełamując bariery językowe, nastąpi zbliżenie do siebie młodych ludzi należących do różnych krajów i kultur, a tym samym rozwinięcie ich świadomości tożsamości europejskiej. Tworzenie wspólnego projektu kulturalnego sięgającego po język sztuki (taniec, sztuki plastyczne, tworzenie filmu z wymiany, fotografika, zwiedzanie zabytków w Krakowie), posłuży jako środek do nawiązania współpracy.

Dzięki wymianie młodzieży zostanie zrealizowany bardzo ważny cel– angażowanie młodzieży z mniejszymi szansami, która ze względu na barierę ekonomiczną ma ograniczone możliwości nawiązywania trwałych kontaktów z rówieśnikami z innych krajów.

Ważnym celem jest także zaangażowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa na każdym etapie projektu począwszy od pomysłu na wymianę, poprzez przygotowania, realizację (np. wzajemne uczenie się układów tanecznych, udział w warsztatach wzmacniających poczucie obywatelstwa europejskiego, udział w grach i zabawach integracyjnych) oraz przedstawienie rezultatów wspólnych działań (np. zaprezentowanie polskich tańców narodowych i tańca współczesnego – przez wszystkich uczestników projektu).

Pragniemy również przyczynić się do promocji Unii Europejskiej poprzez zwiedzanie najcenniejszych miejsc polskiego dziedzictwa kulturowego w Krakowie, które są jednocześnie „perłami” kultury światowej. Jesteśmy Europejczykami i wiemy, co możemy wnieść do wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego. Poprzez zabawę i dialog poszerzymy wiadomości o wartościach wynikających z uczestnictwa Polski i Francji w Unii Europejskiej, a tym samym zdobędziemy cenne doświadczenia i dodatkową wiedzę. Dzięki tym działaniom będziemy wzajemnie uczyć się tolerancji.

Młodzież biorąca udział w projekcie zostanie zakwaterowana w Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek zapewniającym odpowiednie warunki pobytu i przeprowadzenia zaplanowanych w projekcie działań. Wspólny pobyt młodych ludzi na pewno przyczyni się do ich integracji i wspólnego odkrywania pobliskich Koszyc. Pobyt młodzieży z Francji przyczyni się do poznania korzeni przodków ich rodzin bądź sąsiadów, którzy wyemigrowali z Koszyc i okolic do Crisolles we Francji. Polska młodzież i społeczność lokalna pomogą młodym Francuzom w zdobywaniu tej wiedzy. Nawiązane podczas wymiany znajomości zaowocują pogłębieniem już istniejących kontaktów oraz nawiązaniem przyjaźni a także przyjazdami młodzieży z Francji i wyjazdami polskiej młodzieży do Francji.

Organizacje partnerskie z obu krajów zakładają utrzymywanie ciągłego kontaktu. Istnieje plan, aby polska młodzież w przyszłym roku dzięki funduszom pozyskanym z programu „Młodzież w działaniu” odwiedziła francuskich przyjaciół, ich rodziny i sąsiadów, z których część ma korzenie w gminie Koszyce.

Wymiana młodzieży zacieśni więzi miedzy młodzieżą z gmin Koszyce i Crisolles. Społeczność lokalna obu gmin będzie miała możliwość poznać specyfikę kultury partnerskiego kraju poprzez prezentacje efektów działań wymiany (występ artystyczny – pokaz tańców, kulinaria, wystawy zdjęć z wymiany, wiadomości na stronach internetowych szkoły i gminy, film z wymiany, plakaty, artykuły w prasie). Uczestnicy projektu podzielą się zdobytą wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami z rówieśnikami i społecznością lokalną w swoich krajach. Polacy nauczą swoich kolegów tańca nowoczesnego, a Francuzi nauczą swoich rówieśników tańczyć krakowiaka i poloneza. W obu krajach zaprezentowany zostanie film nakręcony podczas wymiany.

O  PROGRAMIE  „MŁODZIEŻ  W  DZIAŁANIU”

Spotkanie młodzieży polskiej i francuskiej z gmin partnerskich w ramach projektu „ODKRYJMY TO RAZEM” jest możliwe dzięki dofinansowaniu  z unijnego programu „Młodzież w działaniu”. „Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej. Jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi oraz do osób pracujących z młodzieżą, dla których edukacja pozaformalna to wspaniała szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie. Program umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Promuje ideę zjednoczonej Europy.

Nadrzędnym celem programu „Młodzież w działaniu” jest przezwyciężanie barier, uprzedzeń i stereotypów wśród młodych ludzi, wspieranie ich mobilności oraz promowanie aktywności obywatelskiej.

Działania projektu „ODKRYJMY TO RAZEM” są dofinansowane przez program „Młodzież w działaniu” w ramach Akcji 1.1 Wymiana Młodzieży, która wspiera  spotkania młodzieży w wieku 13-25 lat z krajów europejskich w celu wzajemnego poznania, przedyskutowania interesujących tematów, zrealizowania wspólnych przedsięwzięć.

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Maj 2022        Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS