BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2372
mod_vvisit_counterWczoraj2718
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2372
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień18414
mod_vvisit_counterObecny miesiąc23247
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc76109
mod_vvisit_counterŁącznie5794920

Online (20 minut temu): 29
Twój IP: 34.238.248.103
,
Dzisiaj: Aug 09, 2020
Znów jesteśmy miastem PDF Print E-mail
Monday, 03 June 2019 11:46

2 czerwca 2019r. na Koszyckim Rynku odbyła się impreza kulturalna pod nazwą „Znów jesteśmy miastem – powrót do przeszłości szlakiem tradycji”. Okazją było odzyskanie przez Koszyce statusu miasta.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Pan Stanisław Rybak przywitał zebranych, zaproszonych gości, delegację z zaprzyjaźnionego miasta Derecske na Węgrzech. W swoim wystąpieniu mówił o historii Koszyc, o obchodach 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w których programie znalazły się starania o odzyskanie przez Koszyce statusu miasta, upamiętnienie lokacji Koszyc na prawie magdeburskim w 1374r. poprzez budowę na Koszyckim Rynku pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. Mówił o współczesnym obliczu gminy, o społeczeństwie obywatelskim, o współpracy z miastem partnerskim Derecske.

Następnie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka. Pogratulował mieszkańcom odzyskania przez Koszyce statusu miasta. Następnie mówił o bliskiej perspektywie budowy obwodnicy Sokołowic.

Jako kolejny, głos zabrał pan Istvan Bakó, Burmistrz Derecske. Pogratulował Koszycom odzyskania prawa miejskich następnie mówił o historii swojego miasta, które również utraciło prawa miejskie a później je odzyskało. Zwrócił uwagę na dynamicznie rozwijającą się współpracę pomiędzy szkołami muzycznymi w Koszycach i Derecske. Wyraził podziw dla wysokiego poziomu jaki reprezentują uczniowie koszyckiej szkoły muzycznej.

Kolejnym punktem programu był występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Balet zaprezentował tańce dworskie przeplatane opowieściami o historii Koszyc od czasu lokacji w 1374 roku do utraty praw miejskich w 1869 roku, lat niewoli i odzyskania niepodległości. Na scenie pojawiali się tancerze w strojach z prezentowanych epok, władcy oraz wybitne postaci pochodzące z Koszyc. Zespół stworzył niezwykłe widowisko o najwyższym poziomie artystycznym, piękna muzyka, kunszt tancerzy, oraz scenariusz napisany specjalnie na tą uroczystość sprawiły, że widowisko na długo pozostanie w pamięci widzów.

W następnym punkcie programu Koszyckim Rynkiem zawładnęła młodzież, jako spadkobiercy dawnych pokoleń. Na scenie pojawiło się dwoje uczniów aby powiedzieć o czasach współczesnych. W punktach wymienili najważniejsze wydarzenia z historii współczesnej, mówiąc o najważniejszych inwestycjach, które wpłynęły na rozwój Koszyc i całej gminy, aż do dnia dzisiejszego. Mówili o wydawnictwach i Gazecie Koszyckiej, a na koniec o działaniach jakie należałoby podjąć dla dalszego rozwoju gminy. Po tym krótkim wystąpieniu młodzież z Centrum Oświatowego wykonała tańce na płycie Rynku. Był to dostojny polonez, bardzo skoczna polka, oraz krakowiak odtańczony przez najmłodsze dzieci. Na koniec również krakowiaka zatańczyła młodzież najstarsza – z gimnazjum. Tańce wzbudziły duży entuzjazm wśród licznie zgromadzonej publiczności. Następnie z krótkim koncertem wystąpili uczniowie ze szkoły muzycznej w Koszycach.

Później zagrała orkiestra dęta z Derecske. Mistrzowskie wykonanie znanych utworów wywołało aplauz publiczności. Na koniec do węgierskich muzyków dołączyli uczniowie szkoły muzycznej z Koszyc aby wspólnie wykonać dwa utwory.

Po występach młodzieży przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Była nią Eleni z zespołem. Artystka wykonała znane i lubiane przeboje jak np. „Miłość jak wino”, „Chcę kochać”, „Ballado hej”, „Na miłość nie ma rady”, „Dla Ciebie jestem ja”, „Niech lato spełni sny”, „Pożar w godzinie serc”, „Spójrz z dwóch stron”, „Wakacyjny flirt”, „Coś z Odysa” , „Aleksandria”. Publiczność wypełniająca po brzegi koszycki rynek bawiła się świetnie, wspólnie z artystką śpiewając fragmenty znanych przebojów. Po kilku bisach artystka rozdawała autografy i pozowała z fanami do wspólnych fotografii.

Uroczystości towarzyszyło wiele atrakcji. Były pokazy i warsztaty garncarstwa, wikliniarstwa, kowalstwa. Można było poznać zasady wykonywania ozdób z wikliny i słomy, podstawy garncarstwa, posłuchać dźwięku płotków uderzających o kowadło i zobaczyć wykuwane przez mistrza ozdoby.

Stowarzyszenia z gminy Koszyce: Koszycka Spółdzielnia Socjalna, Koło Gospodyń Wiejskich w Łapszowie, Stowarzyszenie Sokołowianie Razem, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych wsi Rachwałowice częstowały publiczność smakołykami kuchni regionalnej. Panie ze Stowarzyszenia Babskie Fajfy prezentowały przepiękne wyroby rękodzieła. W pawilonie na Rynku odbywała się wystawa starych zdjęć Koszyc pod tytułem "Koszyce w starej fotografii".

Zdjęcia

 

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl