BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2346
mod_vvisit_counterWczoraj2718
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2346
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień18414
mod_vvisit_counterObecny miesiąc23221
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc76109
mod_vvisit_counterŁącznie5794894

Online (20 minut temu): 38
Twój IP: 34.238.248.103
,
Dzisiaj: Aug 09, 2020
Spotkanie z Księdzem Adamem Bonieckim PDF Print E-mail
Friday, 07 June 2019 08:19

W dniu 6 czerwca 2019r  o godz. 11-tej w Muzeum Ziemi Koszyckiej - na zaproszenie Stowarzyszenia Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku- odbyło się długo oczekiwane spotkanie z Księdzem Adamem Bonieckim. Pierwszy termin 9 maja z przyczyn obiektywnych musiał być przesunięty, jako, że ks. Adam został zaproszony na kilka dni do Lwowa przez tamtejszego biskupa i nie wypadało Mu odmówić.

 

Ksiądz Adam Boniecki przyjechał do Koszyc pół godziny przed umówionym spotkaniem, skorzystał więc z okazji by obejrzeć z wielkim zainteresowaniem zbiory koszyckiego muzeum. Mimo 85 lat porusza się b. sprawnie, wejście na piętro nie sprawiło Mu jakichkolwiek problemów. Dodam, że do Koszyc przyjechał swym , nieco wysłużonym, samochodem i mimo że był tu po raz pierwszy niemiał najmniejszych problemów by dojechać do muzeum.

Sala spotkań w Muzeum Ziemi Koszyckiej była wypełniona prawie do ostatniego miejsca. Spotkanie zaszczycili swą obecności m. in. Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Pan Stanisław Rybak, radni Rady Miasta i Gminy z Panem Stefanem Czarneckim – Przewodniczącym Rady na czele, młodzież z Centrum Oświatowego z Panią Dyrektor Teresą Domagała, podopieczni Dziennego Domu Senior Plus z Książnic Małych z Panią Kierownik Agatą Kasperek, blisko 50 studentów UTW oraz inni goście.

Spotkanie otworzył, powitał wszystkich gości oraz prowadził Prezes SKUTW Andrzej Gąsior.

Ksiądz Adam Boniecki to warszawianin z urodzenia, krakowianin z wyboru, jako że w Krakowie spędził większość swego długiego życia, przebywał również przez kilka lat za granicą, a mianowicie w Paryżu i Rzymie. W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów , gdzie otrzymał święcenia kapłańskie, następnie zaś podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na początku swego pobytu w Krakowie przez kilka lat prowadził duszpasterstwo akademickie w kościele św. Anny równocześnie pracując w redakcji „Tygodnika Powszechnego” z polecenia i na prośbę ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. Po wyborze kardynała Wojtyły na Papieża udał się do Rzymu, by tam przygotować polskojęzyczną wersję „L`Osservatore Romano” i zostać jego redaktorem naczelnym. Po roku 1990 powrócił do kraju, został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów, a w 1999r wybrany został redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2011r pozostając nadal w redakcji z tytułem Redaktora Seniora. Wydał kilkadziesiąt b. mądrych książek, dla niektórych nieco kontrowersyjnych spośród których największa poczytnością cieszą się: „Lepiej palić fajkę niż czarownice” , „Abonent chwilowo nieosiągalny” , „Trzeba czasem zażartować: alfabet Księdza Bonieckiego” , czy „Rozmowy niedokończone”.

Ksiądz Adam Boniecki okazał się być dobrym gawędziarzem, mówiącym piękną polszczyzną ( otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”) zawsze podkreślającym, że nawet z największymi oponentami warto rozmawiać, z uwagą ich wysłuchiwać bo być może znajdziemy w ich wypowiedzi coś wartościowego, coś znaczącego. Partnerski dialog pozwoli choć trochę zbliżyć się do siebie, a przynajmniej wzajemnie zrozumieć. Zebrani zadali księdzu Adamowi wiele trudnych pytań, na które chętnie odpowiadał, nie próbując uciekać od problemów wzbudzających kontrowersje. Na koniec Prezes Stowarzyszenia podziękował gorąco w imieniu wszystkich zebranych Księdzu Redaktorowi za przybycie, za interesujący wykład i wyczerpujące odpowiedzi na pytania oraz życzył Mu wielu nowych artykułów, wielu nowych książek i długich lat w zdrowiu. Sala nagrodziła Księdza Adam długo nie milknącymi oklaskami. Ksiądz Boniecki stwierdził, że jest bardzo zadowolony ze spotkania, a choć w Koszycach jest po raz pierwszy, to myśli, że nie ostatni. Te słowa sala nagrodziła rzęsistymi brawami.

Przed spotkaniem na Sali pojawił się przedstawiciel wydawnictwa „Znak”, które wydaje książki Adama Bonieckiego, więc przychodzący na spotkanie mieli możliwość nabyć najnowsze książki księdza Adama. Po spotkaniu oczywiście każdy chętny mógł uzyskać cenny autograf.

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl