BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2060
mod_vvisit_counterWczoraj3080
mod_vvisit_counterW tym tygodniu11183
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień22765
mod_vvisit_counterObecny miesiąc51126
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7376585

Online (20 minut temu): 52
Twój IP: 3.239.4.127
,
Dzisiaj: Sie 17, 2022
Delegacja z Koszyc w Zaleszczykach PDF Drukuj Email
środa, 01 września 2010 20:57

W dniach 28, 29, 30 sierpnia 2010r. dziesięcioosobowa delegacja gminy Koszyce przebywała w Zaleszczykach na Ukrainie.

Miasto Zaleszczyki od  1376 do roku 1772 leżało w granicach I Rzeczypospolitej, od 1918 do 1939 w granicach II Rzeczypospolitej. Jest to miasto powiatowe w województwie tarnopolskim. Do roku 1914 linia kolejowa oraz przejście graniczne Galicji i Bukowiny. Od roku 1939 pod okupacją ZSRR. Pierwsze wzmianki o Zaleszczykach pochodzą z roku 1340. Należały pierwotnie do Lubomirskich. Miastem stały się dopiero w 1766 jako własność króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, otrzymując plan regulacyjny zgodny z polską tradycją – prostokątny rynek z ratuszem pośrodku, kościołem parafialnym usytuowanym przy ulicy wychodzącej z narożnika rynku i szachownicą ulic. Od 1774 miały status miasta powiatowego. W czasie wojny polsko-austriackiej 18 czerwca 1809r. rozegrała się tam bitwa. Z uwagi na swój specyficzny, bardzo ciepły klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspaniałymi plażami nad Dniestrem, miejsce jedynego występowania wielu gatunków roślin, "stolica" uprawy winorośli. Co roku urządzano tu ogólnopolskie święto winobrania. Zwano je "polskim Meranem". Po 1939 roku zniszczono plaże i wycięto plantacje melonów i ogrody. Zburzono barokowy ratusz pod pomnik Lenina, zdewastowano kościół katolicki i wyburzono liczne dworki letniskowe.

W skład delegacji, którą kierował Wójt Gminy Koszyce – Stanisław Rybak weszli również Przewodniczący Rady Gminy Koszyce – Tadeusz Nawrot, Przewodniczący Komisji Porządku i Spraw Socjalnych – Adam Król, Wiceprzewodniczący Komisji Finansów i Gospodarki – Stefan Czarnecki, Skarbnik Gminy Koszyce – Janina Nowak, Główna Księgowa Oświaty – Anna Korta, Dyrektor Muzeum Ziemi Koszyckiej – Stanisław Szymański, Inspektor ds. kultury i promocji gminy, Redaktor Gazety Koszyckiej – Ryszard Stojek, Dyrektor Centrum Oświatowego w Koszycach – Teresa Domagała, Wicedyrektor Centrum Oświatowego w Koszycach – Iwona Wolna-Biały.

Celem wyjazdu delegacji było nawiązanie współpracy z miastem Zaleszczyki, zainicjowanej przez  Stowarzyszenie Współpracy Polsko – Ukraińskiej z siedzibą w Radziemicach, którym kieruje Prezes Roman Ilkiw. Prezes Ronan Ilkiw wraz Panią Olgą Selską byli opiekunami, przewodnikami i tłumaczami delegacji.

Wizyta trwała 3 dni a rozpoczęła się od oficjalnego powitania. Ku ogromnemu zaskoczeniu członków koszyckiej delegacji na granicy miasta na trasie dojazdowej do Zaleszczyk oczekiwali przedstawiciele władz miasta i powiatu z merem Zaleszczyk – Wołodymyrem Benewjatem, oraz starostą powiatu zaleszczyckiego. Wśród witających byli także radni, pracownicy merostwa, dyrekcja agrokoledżu wraz ubraną w stroje regionalne młodzieżą. Po bardzo serdecznym przywitaniu chlebem i solą oraz wstępnym zapoznaniu się, wszyscy razem, eskortowani przez samochód policyjny udali się do hotelu. Tam podczas uroczystej kolacji nastąpiło dokładne wzajemne zapoznanie. Omówiono wstępnie warunki i płaszczyzny współpracy.

Drugi dzień wizyty gospodarze przeznaczyli na zwiedzanie miasta i okolicy a także odwiedzenie miejsc najbardziej związanych z obecnością na tych ziemiach Polaków. Po wizycie w cerkwi grekokatolickiej, udano się do Kamienia Podolskiego gdzie członkowie koszyckiej delegacji zwiedzili ruiny twierdzy, która kiedyś - długo niezdobyta, strzegła kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie twierdzy w Chocimiu. Chocim to miejsce dwóch wielkich bitew w 1621r. i 1673r. wojsk Rzeczypospolitej z Turkami. Po drodze odwiedzono także Okopy Świętej Trójcy, dawną twierdzę i miasto u ujścia rzeki Zbrucz.

Trzeci dzień wizyty miał charakter bardziej oficjalny.

Rozpoczął się od wizyty delegacji wraz merem Wołodymyrem Benewjatem w polskim kościele. Tam ks. Stanisław Żal opowiadał o historii kościoła, jego burzliwych dziejach i dewastacji przez władzę radziecką. Obecnie parafia liczy tylko 15 osób. Ksiądz utrzymuje częste kontakty z Polską organizując wraz z księdzem z kościoła grekokatolickiego wyjazdy dzieciom ukraińskim do Polski. Ostatnio taka wycieczka przebywała w Krakowie.

Kolejnym punktem bardzo napiętego w tym dniu programu było uczestnictwo w uroczystej inauguracji roku szkolnego agrokoledżu. Uroczystość była bardzo podniosła, przyjmowano w poczet studentów nowe roczniki. O jej randze świadczył udział władz miasta i powiatu, władz oświatowych, kościelnych. Członkowie delegacji mieli okazję zobaczyć ukraiński ceremoniał szkolny a także występy artystyczne młodzieży szkolnej, podziwiać wspaniałe głosy młodych artystów oraz ich kunszt taneczny. Po uroczystości odbyło się spotkanie z władzami i nauczycielami szkoły gdzie dyskutowano o sprawach oświaty w obydwu krajach. Gospodarzem spotkania był dyrektor placówki - Hłowa Wolodymyr. Delegacja odwiedziła też bibliotekę w której mieści się centrum informatyczne.

W południe delegacja udała się do siedziby władz miasta. Tam odbyła się najważniejsza część wizyty – podpisanie porozumienia o współpracy. W obecności władz miasta Zaleszczyki, władz powiatu, dyrekcji agrokoledżu, radnych i pracowników merostwa Wójt Gminy Koszyce – Stanisław Rybak i Mer Miasta Zaleszczyki – Benewijat Wołodymyr Stanislawowycz podpisali Porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Koszyce (Rzeczpospolita Polska) województwo małopolskie a Miastem Zaleszczyki (Ukraina). Tekst porozumienia Później dyskutowano na tematy: funkcjonowania samorządu w Polsce, jego specyfice oraz korzyściach z przynależności do Unii Europejskiej. Wójt Gminy Koszyce odpowiadał na wiele pytań dotyczących zarządzania gminą, wykorzystaniem budżetu, planowaniem oraz realizacją inwestycji oraz funkcjonowaniem oświaty i opieki społecznej. Na koniec Wójt Gminy Koszyce wręczył władzom miasta oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Koszyc w dniach 25,26, 27 września 2010r.

 

Później wszyscy uczestnicy spotkania udali się na górę Chreszczatik skąd rozpościera wspaniała  panorama na zakole Dniestru i miasto. Tam zrobiono wspólne zdjęcia.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedsiębiorcami braćmi Nawolskimi, zwiedzenie ich zakładu produkującego elementy montażowe wykorzystywane w systemach suchych tynków. Tam z kolei dyskutowano nad możliwością nawiązania współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

 

Po pożegnalnej kolacji, na której specjalnie dla gości z Polski wystąpił zespół regionalny delegacja udała się w drogę powrotną.

 

Podsumowując wizytę należy stwierdzić iż była bardzo udana. Delegacja z Koszyc spotkała się z bardzo ciepłym i serdecznym przyjęciem oraz wielką, okazywaną na każdym kroku gościnnością. Ludzie biorący udział w spotkaniach wykazywali ogromne zaangażowanie i chęci do rozwinięcia współpracy w wielu dziedzinach. Padały już konkretne propozycje jak np. zorganizowanie trasy turystycznej obejmującej Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim a następnie Krym, dla której Zaleszczyki posiadające dobrą bazę hotelowo – gastronomiczną były by bazą wypadową oraz jednym z etapów podróży. Mówiono też o możliwości organizacji spływów kajakowych po przepięknym malowniczym Dniestrze.

Z kolei na spotkaniu z przedsiębiorcami padły propozycje realizacji wspólnych projektów w dziedzinie np. produkcji systemów grzewczych. Mówiono też o możliwościach inwestowania w rolnictwo. Ukraina posiada ogromny, niewykorzystany potencjał niezwykle żyznych gleb  co w połączeniu ciepłym łagodnym klimatem stwarza ogromne możliwości upraw warzyw i owoców.

Należy mieć więc nadzieję, że kolejne kontakty pomiędzy władzami, młodzieżą, przedsiębiorcami mogą zaowocować realizacją już konkretnych projektów.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2022        Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS