BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1505
mod_vvisit_counterWczoraj5706
mod_vvisit_counterW tym tygodniu38301
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień45732
mod_vvisit_counterObecny miesiąc134197
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc132144
mod_vvisit_counterŁącznie5097579

Online (20 minut temu): 109
Twój IP: 3.234.245.125
,
Dzisiaj: Feb 22, 2020
Spotkanie autorskie z Janem Chruślińskim PDF Print E-mail
Monday, 21 October 2019 08:47

18 października w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem, publicystą , historykiem, emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego, Janem Chruślińskim.

Jan Chruśliński jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014, Nagrody Literackiej Festiwalu „Orzeł” 2016. Został odznaczony również odznaką honorową „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Gala wręczenia nagród odbyła się 12 września 2019 w Kieleckim Centrum Kultury. Autor został przyjęty do Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Jest również członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Jan Chruśliński przyjechał do nas z Warszawy, ale jak sam twierdzi jest buskowianinem z krwi i kości. Często podkreśla, że Ponidzie umiłował w sposób szczególny i na zawsze. Jednak  przede wszystkim pisze znakomite teksty.

Spotkaliśmy się w związku z nową powieścią autora, na którą czekaliśmy z niecierpliwością.  „Złapcie go!” to książka niezwykła: o żołnierskich przygodach na wesoło! Ale głównym bohaterom tych opowiadań („żołnierskim fajtłapom”) na pewno nie było wesoło z racji ich traktowania przez przełożonych. Podobnie „zabawnych”, ale jednocześnie tragicznie żałosnych dla tych, którzy byli ich ofiarami, jest w książce Jana Chruślińskiego kilkanaście. Tylko nazwiska i imiona zostały w nich zmienione.

Opowiedziane „przygody” są prawdziwe i dotyczą tzw. „fali”, jaka miała miejsce w Ludowym Wojsku Polskim. Zatem nie tylko słynny „Szwejk” Has’ka, czy Gefreiter Asch z powieści Kirsta „08/15 w koszarach” mieli bardzo podobne, z których „pękaliśmy” ze śmiechu.

Autor podczas spotkania czytał fragmenty książki i „z góry przeprosił Czytelników za wulgaryzmy, ale zdecydował się zostawić je wszystkie, gdyż bez nich nie byłoby tego swoistego zawartego „smaczku”. Zresztą jest to język powszechnie używany przez „wojskowych”. Nie wiem, czy pod tym względem (choć teraz mamy „armię zawodową”) coś się zmieniło?!”

Dla wielu Jan Chruśliński jest odkryciem pisarskim, choć zaczął pisać dopiero, gdy już pożegnał się z wojskowym mundurem. Jego twórczość szybko zyskała sobie wiernych czytelników.

„Złapcie go!” to książka, jak i dotychczasowe – dla każdego.

 

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl