BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj250
mod_vvisit_counterWczoraj2627
mod_vvisit_counterW tym tygodniu13074
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień17586
mod_vvisit_counterObecny miesiąc15535
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc76109
mod_vvisit_counterŁącznie5787208

Online (20 minut temu): 30
Twój IP: 35.169.107.85
,
Dzisiaj: Aug 07, 2020
Lepiej widoczni, widocznie lepsi! PDF Print E-mail
Wednesday, 06 October 2010 07:54

Ostatnio uczniowie Szkoły Podstawowej w Książnicach Wielkich są bardziej widoczni. Wszyscy otrzymali elementy odblaskowe, kamizelki, opaski na rękę lub przywieszki na rower i do plecaka. To działania podjęte, między innymi, w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła", zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przystąpiło do niej 305 szkół z Małopolski.

Uczniowie brali udział w zajęciach dot. "Pierwszej pomocy przedmedycznej", a w trakcie zajęć w terenie w praktyce stosowali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Największym wydarzeniem związanym z akcją był „Jesienny Piknik Odblaskowy”, który 24 września zorganizowała Rada Rodziców wraz z gronem pedagogicznym, przy wsparciu Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Książnicach Wielkich. Celem spotkania była promocja właściwych zachowań i postaw w drodze do szkoły oraz wspólna zabawa całej społeczności szkolnej. Pogoda sprzyjała i aż do późnego popołudnia trwała wesoła zabawa i sportowa rywalizacja.

Otwierając spotkanie, pan dyrektor powitał wszystkich zebranych, i najpierw oddał głos przedstawicielom policji: komendantowi powiatowemu i dzielnicowemu opiekującemu się naszą gminą, którzy odwiedzili szkołę, by spotkać się z uczniami, porozmawiać z nimi o zasadach ruchu drogowego, dotyczących pieszych i rowerzystów oraz sprawdzić, jak w praktyce radzą sobie z przechodzeniem przez jezdnię i jazdą na rowerze.

Kolejnym ważnym gościem była aktorka, pani Dorota Stalińska – założycielka i prezes fundacji „Nadzieja”, która rozpowszechnia noszenie odblasków przez dzieci i młodzież oraz pomaga ofiarom wypadków komunikacyjnych.

W trakcie spotkania pani Dorota Stalińska zachęcała dzieci, by nie były obojętne na niewłaściwe zachowania dorosłych i nie zgadzały się wsiadać do samochodu z nietrzeźwym kierowcą. Bo jak powiedziała - "Nie ma nic cenniejszego niż życie, a bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych". Program, który przygotowała, bardzo spodobał się najmłodszym. Chętnych do wzięcia udziału w konkursach nie brakowało. Nagrody, jakie otrzymały dzieci, to: naklejki odblaskowe, opaski na rękę w formie odblasku i inne gadżety. Był też eksperyment z jajkiem w kasku ochronnym, które nienaruszone „przeżyło” upadek z wysokości, a bez kasku – niestety nie. Ten przykład miał unaocznić uczniom, co może się stać z ich czaszką i mózgiem podczas upadku z roweru, gdy nie będą używać kasku ochronnego.

Dla uczniów miało ogromne znaczenie to, że „lekcję bezpieczeństwa” prowadziła z nimi osoba znana z mediów, i jako aktorka, umiejąca i sugestywnie, i z poczuciem humoru coś ważnego przekazać.

Na pikniku był także obecny wójt gminy – pan Stanisław Rybak, który oglądał występy uczniów z klasy II i III oraz wręczał nagrody w konkursach: wiedzy o bezpieczeństwie i  plastycznym.

W trakcie trwania pikniku można było częstować się kiełbaskami z grilla, który rozpalił sam Prezes OSP z Książnic Wielkich, pan Szymon Król i pysznymi ciastami przygotowanymi przez mamy. Ogromną atrakcją była przejażdżka wozem strażackim, prezentacja jego wyposażenia i możliwość zrobienia zdjęć oraz widowiskowy pokaz gaszenia ogniska przez strażaków. W rozgrywkach sprawnościowych, przebiegających pod hasłem „Jesteśmy sprawni jak strażacy i odważni jak policjanci”, wśród klas młodszych zwyciężyła klasa trzecia, a wśród starszych (niespodzianka!) klasa VI.

Przy gorącym dopingu odbyła się rywalizacja rowerzystów, biorących udział w konkursie „Rowerzysta na 6!”. Zwyciężyła –Magda Bakowska – jedyna przedstawicielka dziewcząt. Zainteresowaniem i rodziców, i dzieci cieszył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadził dyrektor szkoły. Nie brakowało chętnych, by spróbować swoich sił.

 

Nasze działania wsparło wiele firm i instytucji ze środowiska lokalnego i spoza gminy:

 1. Urząd Gminy Koszyce
 2. Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych Gminy Koszyce z siedzibą w Książnicach Wielkich.
 3. Firma turystyczno-przewozowa „Joker” Stefan Przytuła – Koszyce.
 4. Salon Rolno-Techniczny „Metalika” – Koszyce.
 5. Moskwa T.B.R. Piekarnia –Włostowice.
 6. „Sebastian” Biuro Podróży - Kazimierza Wielka.
 7. Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju -O/Koszyce.
 8. Firma Handlowa „KUBUŚ” Krzysztof Bil- Jaksice.
 9. Fundacja Orlen Dar Serca. Biuro w Warszawie: ul. Gordona Bennetta 202-159 Warszawa.
 10. Apteka Papaj Grażyna i Czesław – Koszyce.
 11. Firma AGRO-SPEED Jarosław Gwóźdź – Koszyce.
 12. OSP Książnice Wielkie.
 13. Firma Ekopartner -Skup złomu i makulatury.
 14. Firma Handlowo-Usługowa Tasak - Igołomia 252
 15. Radio Kraków
 16. „Dziennik Polski”

 

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom zmniejszy się liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci, że wśród młodych ludzi zapanuje moda na noszenie odblasków, czy odzieży z takimi dobrze widocznymi, błyszczącymi elementami.

M.I.-M.

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl