BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj547
mod_vvisit_counterWczoraj2566
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5246
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień21117
mod_vvisit_counterObecny miesiąc43476
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc70920
mod_vvisit_counterŁącznie6193450

Online (20 minut temu): 33
Twój IP: 3.239.109.55
,
Dzisiaj: Jan 19, 2021
Podsumowanie obrad XI Sesji Rady Miejskiej w Koszycach - 14 grudnia 2020 PDF Print E-mail
Thursday, 17 December 2020 08:02

XI sesja Rady Miejskiej w Koszycach z zachowaniem obostrzeń sanitarnych odbyła się w dniu 14 grudnia 2020 roku, w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Koszycach. Uczestnikom obrad zapewniono środki ochrony indywidualnej w tym maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji. W sesji wzięli udział: Radni w pełnym składzie, 17 Sołtysów, Burmistrz Miasta i Gminy, Zastępca Burmistrza, Skarbnik, Sekretarz, Dyrektorzy Szkół, Kierownik MiGOPSu. Przebieg obrad był transmitowany.

Rada Miejska w dniu 14 grudnia 2020 roku uchwaliła budżet Gminy Koszyce na 2021 rok oraz uchwały w sprawach:

 1. przyjęcia programu osłonowego w zakresie pomocy społecznej „Posiłek w szkole i domu” na lata 2020-2023 w gminie Koszyce;
 2. przyjęcia Gminnego programu Wspierania Rodziny na lata 2020-2022 w Gminie Koszyce;
 3. zmiany wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
 4. określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości;
 5. zwolnień w podatku od nieruchomości;
 6. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości;
 7. określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie gminy Koszyce;
 8. planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ustalenia maksymalnej kwoty dofinasowania opłat za kształcenie nauczycieli;
 9. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok;
 10. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej;
 11. przyjęcia planu pracy Stałych Komisji Rady Miejskiej w Koszycach na rok 2021;
 12. przyjęcia planu Pracy Rady Miejskiej w Koszycach na rok 2021;
 13. zmiany budżetu gminy na 2020r;
 14. zmiany wieloletniej prognozy finansowej;
 15. wieloletniej prognozy finansowej.

Informację z okresu międzysesyjnego przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce. Na wstępie zaapelował do zgromadzonych o wspólne przestrzeganie zasad, o empatie i wzajemne zrozumienie w trudnym czasie pandemii. Następnie poinformował o najistotniejszych sprawach jakie w ostatnim czasie ( od ostatniej sesji) miały miejsce oraz o realizowanych i planowanych, istotnych dla społeczności gminnej zadaniach ze szczególną uwagą na zapisy projektu budżetu jaki jest przedkładany na dzisiejszej sesji, najistotniejsze sprawy to:

 1. modernizacja ujęcia wody w Modrzanach-Zagaje Książnickie – 1600000,00zł.;
 2. ujęcie wody w Koszycach, zlecono odwiert kolejnej 7 studni, na głębokości około 35 m, z bardzo wydajną ilością wody, ponad 20m3 na godzinę;
 3. odnawialne źródła energii, zakończony program w którym uczestniczyło 41 gmin, Liderem była gmina Kocmyrzów- Luborzyca, z naszej gminy zgłosiły się 32 gospodarstwa, głównie kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i 1 pompa ciepła.
 4. W najbliższym czasie, po nowym roku będą inwentaryzowane źródła ciepła we wszystkich wsiach, by mieć ogląd jaki jest stan, ile jest pieców węglowych, ile ekologicznych. Mamy około 1500 domów, w zależności od potrzeb będziemy pomagać chętnym gdzie aplikować o wymianę źródeł ciepła;
 5. drogi: na ostatniej sesji była informacja ze w ramach FOGRu zrobiliśmy 3 odcinki dróg w Koszycach, Dolanach i Łapszów, na ukończeniu jest budowa drogi wojewódzkiej, obwodnica Sokołowice- Koszyce, koszt to około 21 mln zł., województwo dostało 1mln dodatkowych funduszy, gmina i powiat miały wspólnie partycypować ale powiat się wycofał, do zapłaty mamy 1200000zł., z dróg samorządowych od p. Morawieckiego zrobiliśmy 2 drogi: Łapszów droga rozliczona 162 tys. zł., i Morsko około 1km. 950tys. zł., z oszczędności, otrzymaliśmy na dodatkową drogę w Siedliskach do połączenia drogi Malkowice- Sokołowice, jest po przetargu i do wykonania w przyszłym roku do maja – 370 m za 115 tys. zł..; ponadto tylko z budżetu zrobiliśmy 2 odcinki dróg, Książnice Małe droga dojazdowa do pól za 94 tys. zł i Rachwałowice 850m za 154tys. zł która domyka system połączeń drogowych, do drogi krajowej.
 6. W październiku br roku odbyły się konsultacje projektu koncepcji przebudowy drogi krajowej około 15 km z przedstawicielami samorządu , mieszkańców- nasze stanowisko od wielu lat jest takie: przebudowa istniejącej drogi, wzmocnienie, doświetlenie, poprawa bezpieczeństwa tak , natomiast proponowana obecnie przebudowa z I wersji z budową rond, wyburzeniem 11 domów i ekranami akustycznymi jest nie do przyjęcia. Od lat twierdzimy że jedynym wyjściem dla Koszyc, jeżeli chodzi o funkcjonalne rozwiązanie kłopotów komunikacyjnych jest budowa obwodnicy Koszyc, nie ma jej w programie obwodnic. Będziemy jednak dążyć do budowy obwodnicy.
 7. W oświacie robimy projekt w 2 szkołach w Centrum Oświatowym i Szkole Podstawowej w Książnicach Wielkich na kwotę około 540 tys. zł., w programie są przewidziane zajęcia rozwijające w kółkach oraz zakupy do pracowni multimedialnych, program realizowany będzie jeszcze w roku 2021. Niepokoi nas sytuacja ze oświata nie jest zainteresowana pisaniem projektów, wnioski pisze gmina, apeluje do oświaty by się zaangażowali w pozyskiwanie środków finansowych.
 8. W sprawie gazu po rozpoznaniu potrzeb wśród Mieszkańców zakład gazyfikacji z Krakowa podejmie decyzje gdzie zostanie zagospodarowany teren pod stację. Mamy 2 propozycje lokalizacji tj. Sokołowice i Włostowic. W odpowiednim czasie zapytamy Mieszkańców aby wydali ostateczną opinie co do lokalizacji stacji gazu w ich miejscowości.

Budżet na 2021 rok:

I. gospodarka wodno-ściekowa

 1. planowana jest modernizacja ujęcia wody na Witowie,
 2. wystąpienie do uczelni technicznej o wydanie ekspertyzy stanu sieci wodociągowej w Koszycach, która ma już 50 lat, oraz przygotowanie koncepcji co dalej, do tej pory było niewiele awarii ale dość istotne,; II. drogi – FDS zaplanowane 2 drogi 1) Siedliska od krzyża do drogi Nr 79, 2) Rachwałowice od drogi powiatowej do drogi gminnej w Rachwałowicach w kierunku Filipowic., z FOGRu Marszałek przewiduje 11mln przewiduje na remont dróg jak się pokażą kryteria wybierzemy drogi., z powodzi: 2 drogi: 1) do ujęcia wody w Modrzanach oraz 2) w Sokołowicach między Starą Wsią a Kępą Sokołowską.,

III. świetlice wiejskie: zgłoszonych do projektu budżetu 3, wybrana została jedna w Morsku w związku z możliwością dofinansowania z powstałego funduszu dla wsi popegeerowskich, (100% dotacji).,

IV. oświata- przez gminę przygotowywany jest duży wniosek na około 5 mln. zł. w COŚ Koszyce- między innymi wymiana stolarki, pompa ciepła, docieplenie oraz w Książnicach Wielkich wymiana kotłowni, stolarki , docieplenie, zwracaliśmy się do p. Premiera o bon inwestycyjny ale nie dostaliśmy.

V. po raz trzeci ponawiamy wniosek o park we Włostowicach, czekamy na decyzje. Łącznie te zadania tworzą kwotę około 6.7 mln zł. w stosunku do projektowanych wydatków budżetowych w wys. około 29 mln. zł., stanowi ponad 20 % tylko na zadania inwestycyjne. W sytuacji gospodarczej, społecznej, epidemicznej w jakiej się znajdujemy jest to dużo w mojej opinii.

Prócz tych zadań jest kilka mniejszych ale równie istotnych: duży projekt rehabilitacyjny w Książnicach Małych, również dla Mieszkańców – 80 tys. zł, utworzenie miejsc dla grup rowerowo-pieszych w Sokołowicach i w Koszycach z dużym zaangażowaniem związku wędkarskiego finansowany z funduszy pozyskanych z CENOMY- 40 tys. zł. , wstępne prace przy parku w Koszycach z inicjatywy Rady Miasta, zagospodarowanie terenu wokół remizy – świetlicy w Książnicach Wielkich, ponadto cały szereg zadań realizowanych w ramach funduszu sołeckiego. Zadań jest sporo, były omawiane na wspólnych komisjach Rady Miejskiej, są realne do wykonania, jeżeli wspólnie będziemy dążyć do ich realizacji.

W sprawach różnych między innymi Sołtysi poruszyli sprawy dotyczące odbioru odpadów w tym popiołu, planu zagospodarowania przestrzennego gminy, petycji złożonej w spawie zrównania świadczenia kompensacyjnego (diet) dla radnych i Sołtysów.

Pełna transmisja obrad na stronie internetowej: www.koszyce.gmina.pl

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl