BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj504
mod_vvisit_counterWczoraj1892
mod_vvisit_counterW tym tygodniu12884
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień16813
mod_vvisit_counterObecny miesiąc41060
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc58640
mod_vvisit_counterŁącznie6465209

Online (20 minut temu): 28
Twój IP: 18.204.2.146
,
Dzisiaj: Jun 19, 2021
Zima jak dawniej PDF Print E-mail
Friday, 12 February 2021 10:18

Przez ostatnich kilka lat praktycznie nie było zimy, tymczasem w roku bieżącym przyszła sroga zima jak to miało miejsce kiedyś. Gmina na bieżąco prowadzi akcje odśnieżania czy likwidacji śliskości na drogach gminnych, które są głównymi ciągami w danej miejscowości ale niestety i tak telefony się urywają. Mieszkańcy narzekają, zwłaszcza z dróg bocznych, które prowadzą do jednego czy dwóch domostw ale niestety nie ma możliwości utrzymania wszystkich dróg jednocześnie tym bardziej, że jest ustalona kolejność do odśnieżania i nie wszystkie drogi są drogami gminnymi publicznymi. Często też zdarza się , że drogi gminne są lepiej utrzymane niż drogi powiatowe a przecież drogi powiatowe są drogami głównymi i to one w pierwszej kolejności powinny być przejezdne.

W tym miejscu też należy zadać sobie pytanie co MY jako mieszkańcy robimy, aby zima nie była taka dokuczliwa?. Czy odśnieżamy chodniki , czy zmieniamy opony na zimowe, czy zachowujemy ostrożność w poruszaniu się?

Niestety większość mieszkańców uważa, że od tego jest gmina, aby zadbać o drogi czy chodniki i nie ugrzęznąć w śniegu a tymczasem to my wszyscy powinniśmy o to zadbać . Odśnieżenie chodnika przy posesji czyli tzw „machanie łopatą” po pierwsze wzmacnia mięśnie co powoduje, że jesteśmy bardziej wysportowani a przez to ma pozytywny wpływ na zdrowie a po drugie wpływa na kontakty międzyludzkie np. poprzez kontakt z sąsiadami. Gmina jest od tego aby pomagać i właśnie to czyni ale mieszkańcy tez powinni wywiązywać się z obowiązków dotyczących utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy. Na między innymi akcje zimowego utrzymania dróg idą pieniądze z podatku od nieruchomości, który płaci część mieszkańców.

Drodzy mieszkańcy czyńmy wszystko aby zima nie była koszmarem ale malowniczą porą roku na którą czekamy.