BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj967
mod_vvisit_counterWczoraj1635
mod_vvisit_counterW tym tygodniu10582
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień15070
mod_vvisit_counterObecny miesiąc76825
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc71750
mod_vvisit_counterŁącznie5995476

Online (20 minut temu): 30
Twój IP: 35.170.78.142
,
Dzisiaj: Paź 31, 2020
Dziewiąty sezon badań na stanowisku archeologicznym w Witowie PDF Drukuj Email
wtorek, 21 czerwca 2011 07:06

Pod koniec czerwca b.r. ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpocznie kolejny – już dziewiąty z rzędu – sezon badań na stanowisku archeologicznym we wsi Witów. Malowniczo położony w zakolu Wisły cypel, zwany niekiedy Ostrogą Witowską, od tysięcy lat stanowił niezwykle atrakcyjne miejsce dla osadnictwa. Pierwsze ślady trwałego zasiedlenia tego miejsca pochodzą już z młodszej epoki kamienia, lecz prawdziwe apogeum rozwoju przypada na młodszą epokę brązu, mniej więcej na okres od XII do VIII wieku przed naszą erą. Z tych czasów pochodzą ślady bardzo intensywnego osadnictwa, wiązanego z ludnością tzw. kultury łużyckiej, rejestrowane we wszystkich partiach stanowiska. Wydobywane pieczołowicie przez archeologów fragmenty naczyń glinianych, narzędzia, czy kości zwierzęce pozwalają na swego rodzaju „podróż w czasie”, dając wgląd w warunki życia i codzienne czynności najdawniejszych mieszkańców Witowa.

Z omawianym okresem wiąże się także najbardziej spektakularne z dotychczasowych odkryć – pozostałości monumentalnych, drewniano-ziemnych fortyfikacji odsłoniętych po raz pierwszy w roku 2002. Dziś niemal niewidoczne w terenie, potężne wały grodziska witowskiego musiały niegdyś imponować rozmachem i stanowić czytelny symbol władzy i znaczenia miejscowej społeczności. Obecność tych fortyfikacji, oraz niezwykła intensywność osadnictwa, stawiają Witów w gronie najważniejszych stanowisk archeologicznych z epoki brązu w całej południowej Polsce.

Przez ostatnie kilka sezonów prace wykopaliskowe koncentrowały się w innych rejonach stanowiska. Miały na celu przede wszystkim przebadanie najbardziej zagrożonych stref stanowiska, usytuowanych wzdłuż krawędzi urwiska. Obecnie planowane jest wznowienie badań w rejonie grodziska. Obszar ten wciąż skrywa wiele tajemnic. Czy odkryty w 2002 roku wał były jedyną formą fortyfikacji, czy też stanowił element większego założenia obronnego? Czy obszar na bezpośrednim zapleczu umocnień był zamieszkany? Jak daleko w dół stoku cypla sięgało osadnictwo? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przynieść mogą tegoroczne badania.

W imieniu Instytutu Archeologii UJ serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzenia naszych wykopalisk w okresie od 28 czerwca do 21 lipca. Zapraszamy również do zapoznania się z wynikami dotychczasowych badań prezentowanymi na wystawie w Muzeum Ziemi Koszyckiej.

 

dr Anna Gawlik

mgr Piotr Godlewski

Poniżej artystyczna rekonstrukcja fortyfikacji odkrytych w Witowie, autorstwa dr A.Gawlik (ten sam rysunek jest na jednej z plansz w Muzeum Ziemi Koszyckiej).

Rekonstrukcja_fortyfikacji_zm

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl