BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj805
mod_vvisit_counterWczoraj1773
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6516
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień12767
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38763
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65406
mod_vvisit_counterŁącznie2365460

Online (20 minut temu): 27
Twój IP: 54.224.158.232
,
Dzisiaj: Wrz 20, 2017
Pierwsze efekty umowy partnerskiej z Derecske PDF Drukuj Email

Mimo krótkiego czasu jaki upłynął od podpisania umowy partnerskiej pomiędzy gminą Koszyce a miastem Derecske na Węgrzech widać już pierwsze jej efekty.

 

Realizację jej postanowień rozpoczęto od kontaktów kulturalnych. Otóż do Koszyc przybył węgierski zespół PG z Debreczyna, którego założycielem i liderem jest Jantyik Zsolt - piosenkarz, autor tekstów, wiceburmistrz Derecske, członek Zgromadzenie w województwie Bihar, a od 1 października br. Dyrektor Domu Kultury w Debreczynie.

Zespół w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Na Węgrzech cieszy się ogromnym powodzeniem. Z tej okazji powstał film, którego twórcą jest Szomjas György, reżyser Laureat Nagrody imieniem Kossutha, od wielu lat związany z krakowskim festiwalem filmów dokumentalnych.

Gościnnie z zespołem wystąpił Halmos Béla - skrzypek, członek Akademii, założyciel węgierskiego ruchu tanecznego. W zeszłym roku, UNESCO uznało metodologię domu Tańca za  Światowe Dziedzictwo.

Podczas krótkiej wizyty w Polsce zespół dał 3 koncerty. W sali koncertowej szkoły muzycznej w Krakowie, na koncercie charytatywnym, w Koszycach na uroczystości z okazji Dnia Seniora, oraz w Zagórzu koło Niepołomic gdzie gościł w u zespołu folklorystycznego Zagórzanie.

Podczas wizyty w Koszycach członkowie zespołu oraz osoby towarzyszące spotkali się w Urzędzie Gminy z Wójtem Gminy – Stanisławem Rybakiem, następnie z młodzieżą w Centrum Oświatowym gdzie odbyła się projekcja filmu. Po uroczystości Dnia Seniora goście z Węgier zwiedzili gminę Koszyce. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Muzeum Ziemi Koszyckiej, z udziałem przedstawicieli koszyckiego samorządu. Tam też odbyła się projekcja filmu o zespole. Dyskutowano też nad rozszerzeniem kontaktów kulturalnych.

Jeszcze w tym roku nastąpi wymiana młodzieżowa. Już 19 października do Koszyc przebędzie 16-to osobowa grupa młodzieży z Węgier, która przez kilka dni pobytu weźmie udział w kilku wycieczkach krajoznawczych a także wspólnie z gimnazjalistami z Koszyc uczestniczyć będzie w lekcjach. Zakwaterowanie młodzieży z Węgier zapewnią rodzice uczniów, którzy z w listopadzie br. w ramach rewizyty odwiedzą Węgry.

Zdjęcia