BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1983
mod_vvisit_counterWczoraj1736
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3719
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14035
mod_vvisit_counterObecny miesiąc45939
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc53553
mod_vvisit_counterŁącznie6644214

Online (20 minut temu): 32
Twój IP: 3.230.144.31
,
Dzisiaj: Wrz 27, 2021
PDF Drukuj Email

Gmina Koszyce jest gminą typu miejsko - wiejskiego , położoną na północno – wschodnim skraju województwa małopolskiego wzdłuż lewego brzegu Wisły. Powierzchnia administracyjna gminy wynosi 66,5 km². Liczba ludności –5870. Ilość wsi - 20, sołectw – 19 (różnica w ilości wsi i sołectw bierze się stąd, że w 2003 roku mieszkańcy Malkowic i Siedlisk podjęli wspólną uchwałę o połączeniu tych 2 wsi w jedno sołectwo – wybierają jednego sołtysa i 1 radę sołecką).

Dominującym źródłem dochodów mieszkańców gminy jest rolnictwo. Łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi 5819 ha, w tym gruntów ornych jest 4800ha. Na terenie gminy jest 1421 gospodarstw rolnych, a średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 3,9 ha. Dominującym kierunkiem w produkcji roślinnej jest uprawa zbóż (58% powierzchni zasiewów), natomiast w produkcji zwierzęcej dominuje produkcja żywca wieprzowego i produkcja prosiąt.

W ostatnich latach notuje się ponad trzykrotny wzrost powierzchni uprawy kukurydzy na ziarno, której w ubiegłym roku było w uprawie 385 ha. Największą powierzchnię w strukturze upraw zajmuje pszenica – średniorocznie około 1500 ha. Z upraw roślin przemysłowych największa powierzchnię zajmuje tytoń (głównie papierosowy jasny typu „virginia”) - 175 ha, rzepak - około 40 ha i buarak cukrowy – około 30 ha.

Gmina Koszyce dysponuje b. dobrymi glebami głównie są to czarne ziemie, gleby brunatne, mady i rędziny - ponad 73% gleb należy do klas bonitacyjnych od I do III, stąd też i potencjał produkcyjny jest wysoki. Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju Gmina Koszyce kieruje się zasadą rozwoju proekologicznego - na terenie gminy mogą być lokalizowane zakłady produkcyjne, przetwórcze lub usługowe tylko nieuciążliwe dla środowiska .

Największym na terenie gminy zakładem produkcyjnym jest ZPH ADER we Włostowicach - Zakład Pracy Chronionej, zajmujący się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego, chemii gospodarczej i rolnej, kosmetyków, motoryzacji itp. Ponadto istnieje na terenie gminy piekarnia, 2 stacje benzynowe, 1 stacja paliwowa z gazem płynnym, zakład poboru kruszyw z koryta rzeki Wisły i produkcji betonu, restauracja, ciastkarnia, 35 placówek handlowych oraz kilkanaście punktów usługowych. W Koszycach istnieje oddział Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego prowadzący obsługę bankową Urzędu Gminy, podmiotów gospodarczych i mieszkańców. W Rachwałowicach uruchomiona została pod koniec 2004 roku gorzelnia produkująca „bioetanol” na potrzeby przemysłu paliwowego (w ostatnim okresie czasu zawiesiła działalność w związku z nierozwiązanym problemem utylizacji ścieków przemysłowych i utratą płynności finansowej).

W Gminie Koszyce zlokalizowane są 2 szkoły: – w Koszycach funkcjonuje Centrum Oświatowe z ilością 485 uczniów obejmujące przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum, natomiast w Książnicach Wielkich działa tyko szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym w której uczy się 101 dzieci .

W budynku Urzędu Miasta i Gminy mają siedzibę dwie jednostki organizacyjne gminy jakimi są Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna i Miejski i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponadto w budynku UG mają swe siedziby organizacje kombatanckie, przedstawicielstwo Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

W gminie istnieje 5 jednostek OSP, w tym 4 wyposażone w samochody. Wiodącą jednostką jest OSP Koszyce należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, wyposażona oprócz samochodów gaśniczych również w samochód i sprzęt ratownictwa technicznego, która średnio rocznie wykonuje ponad 100 akcji ratowniczych przy wypadkach i kolizjach drogowych

Na terenie gminy znajduje się 5 kościołów katolickich stanowiących obiekty zabytkowe. Najcenniejszy zabytek stanowi ołtarz w kościele w Książnicach Wielkich wykonany w pracowni Wita Stwosza w formie poliptyku z drewna lipowego, będący pomniejszoną kopią ołtarza w Katedrze Mariackiej w Krakowie. Kościeły w Witowie i Przemykowie mają swój początek na przełomie XIII i XIV wieku ( z tego okresu pochodzą fragmenty prezbiteriów ), a w kościele w Witowie odkryto ostatnio ( i odrestaurowano ) zabytkowa polichromię z XVI wieku. Natomiast kościół w Rachwałowicach jest jedynym w okolicy w pełni drewnianym kościołem krytym gontem.

W ostatnich latach następuje systematyczne ubożenie mieszkańców powodowane drastycznym spadkiem cen produktów rolnych i wzrostem bezrobocia. Na koniec ubiegłego roku ilość zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 261 osób. Na koniec 2008r. spadła poniżej 200 osób.

Nadzieje na ożywienie gospodarcze stwarza wybudowany most na rzece Wiśle i  drogi dojazdowe do tego mostu z obydwu stron Wisły a także oddana do użytku Koszycka Strefa Aktywności Gospodarczej.

W 2003 roku w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przez studentów i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryto w Witowie ślady osady obronnej z X wieku przed nasza erą.

Rada Miejska w Koszycach liczy 15 radnych. W ramach Rady powołano 5 komisji:

Komisję Rewizyjną, Komisję Finansów i Gospodarki, Komisję Porządku i Spraw Socjalnych, Komisję Ochrony Środowiska oraz Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

Funkcję Przewodniczącego Rady w obecnej kadencji pełni Pan Stefan Czarnecki.

Organem wykonawczym Gminy jest Burmistrz. Od 1990 roku nieprzerwanie funkcję tę pełni Pan Stanisław Rybak.

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

e_puap

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 27 Wrzesień 2021        Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap