BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1289
mod_vvisit_counterWczoraj1700
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6038
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień15070
mod_vvisit_counterObecny miesiąc72281
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc71750
mod_vvisit_counterŁącznie5990932

Online (20 minut temu): 15
Twój IP: 18.215.62.41
,
Dzisiaj: Oct 28, 2020
Gaudeamus igitur w Koszycach PDF Print E-mail
Friday, 18 October 2013 07:21

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 Koszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku miała miejsce 14 października w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. St. Boducha.

 

Powołanie i zarejestrowanie Stowarzyszenia Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest wspaniałą odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie aktywizacji seniorów w różnych aspektach życia.

Uroczystego otwarcia dokonał prezes Stowarzyszenia Ireneusz Pokigo. Inicjatorem utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku był Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak. Gościem honorowym uroczystości była Elżbieta Achinger - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku między innymi w Wieliczce i Kłaju.

W formie krótkiego wykładu inauguracyjnego przedstawiła potrzebę tworzenia uniwersytetów i ich cele. Do najważniejszych zaliczyła:

-koncepcję permanentnego kształcenia;

-stymulowanie rozwoju osobowego;

-rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej słuchaczy;

-upowszechnianie profilaktyki gerontologicznej;

-integrację środowiska seniorów.

 

Marianna Marzec jako pierwsza otrzymała indeks studenta a za nią kolejnych pięćdziesięciu słuchaczy. Co prawda Uniwersytety Trzeciego Wieku nie mają statusu uczelni wyższych, ale działają według takich samych zasad w ramach roku akademickiego. Seniorzy nie zdają egzaminów, ale z równie wielkim zapałem uczą się np. języków obcych, obsługi komputera czy poznają tajniki przeróżnych dyscyplin naukowych. Powoływanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku - najpopularniejszej w ostatnich latach formy edukacji ludzi starszych, jest bardzo istotne i potrzebne z uwagi na zachodzące w świecie zmiany demograficzne i ich konsekwencje.

Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13% polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce. W gminie Koszyce liczącej 5700 mieszkańców, około 2000 stanowią seniorzy. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych. W efekcie tego pozostają niezaspokojone takie potrzeby jak: potrzeba samokształcenia, potrzeba poznawania środowiska, potrzeba poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, grupy, potrzeba wypełnienia wolnego czasu, potrzeba utrzymywania więzi towarzyskich, potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej, a także możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystej inauguracji był koncert w wykonaniu artystki scen warszawskich pani Moniki Węgiel, w ramach realizacji projektu pt.: „Wzrost aktywności i integracji mieszkańców poprzez udział w spotkaniach z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego”.

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl