BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj301
mod_vvisit_counterWczoraj1700
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5050
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień15070
mod_vvisit_counterObecny miesiąc71293
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc71750
mod_vvisit_counterŁącznie5989944

Online (20 minut temu): 21
Twój IP: 18.215.62.41
,
Dzisiaj: Paź 28, 2020
Kolejne efekty współpracy polsko węgierskiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 listopada 2013 23:46

W dniach od 13 do 17 listopada 2013r. delegacja gminy Koszyce przebywała w mieście partnerskim  Derecske na Węgrzech. Delegacji przewodniczył Wójt Gminy Koszyce – Stanisław Rybak.

Uczestniczyli w niej: Ryszard Stojek – redaktor Gazety Koszyckiej, zajmujący się w gminie m.in. kulturą i promocją gminy, Wicedyrektor Centrum Oświatowego – Helena Michalec, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Ireneusz Pokigo – Prezes Stowarzyszenia Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Witold Kapusta – Prezes Klubu Sportowego Szreniawa Koszyce, Sylwia Gądek – sołtys wsi Łapszów, członkini Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych Gminy Koszyce, oraz Jolanta Ciochoń – prowadząca przedsiębiorstwo rolne, także członkini Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych.

 

Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z władzami Derecske na które przybyły władze miasta i gminy na czele z burmistrzem Istwanem Bako, przedstawiciele kultury, oświaty, organizacji społecznych: klubów emerytów, klubu sportowego, organizacji kobiecych. Burmistrz przedstawił budżet miasta, strukturę administracyjną, inwestycje, działalność kulturalną, wydawniczą, sportową oraz organizacje pozarządowe. W dyskusji podjęto tematy nawiązania współpracy pomiędzy organizacjami społecznymi, klubami sportowymi, klubami seniorów. Wynikiem rozmów stały się konkretne ustalenia dotyczące wymiany sportowej w 2014r, wspólne projekty organizacji kobiecych, a także kontakty kół łowieckich.

Bardzo ważnym punktem pobytu w Derecske były wizyty w szkołach, oraz przedszkolu. Ustalono, że nawiązane w ubiegłym roku kontakty miedzy szkołami i wymiana młodzieży będą kontynuowane. Zrealizowany zostanie wspólny projekt kulturalny do którego oprócz młodzieży polskiej i węgierskiej dołączy młodzież z Rumuni, z jednego z zaprzyjaźnionych z Derecske miast Siedmiogrodu.

Bardzo ważnym punktem wizyty delegacji z Koszyc w Derecske było zwiedzanie miasta i okolicy, pamiątek historycznych związanych rodziną Stefana Batorego w mieście Nyírbátor, rumuńskiego miasta Oradea, które niegdyś było jednym z najważniejszych miast należących do Węgier. W Debreczynie - drugim co wielkości po stolicy mieście goście z Polski mieli okazję zwiedzić muzeum reformatorskie oraz historyczne.

Nawiązano wiele kontaktów z rolnikami i przedsiębiorcami. Umożliwił to m.in. pobyt w bardzo nowoczesnym kombinacie ogrodniczym produkującym jabłka.

Delegacja z Koszyc spotkała się z ogromną życzliwością, sympatią i gościnnością ze strony gospodarzy, nawiązano wiele przyjaźni, które zaowocują zacieśnieniem wzajemnych kontaktów.

Kolejny raz potwierdziło się znane historyczne przysłowie Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (po węgiersku: Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) obecnie występujące zarówno w języku polskim jak i węgierskim, mówiące o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl