15 grudnia 2022 roku na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Koszyce oraz Dyrektora Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Muzeum Ziemi Koszyckiej miało miejsce spotkanie z historykiem, regionalistą Henrykiem Pomykalskim.
Henryk Pomykalski urodził się 9 stycznia 1945 r. w Proszowicach. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Zainteresowania historią Ziemi Proszowskiej rozbudziła w liceum mgr Aleksandra Sikora. Uczeń prof. dr Feliksa Kiryka.
Jest autorem i współautorem m.in.: "Zarys dziejów Słomnik do końca XVI wieku", "Ziemia Proszowska", "Proszowice w okresie od Powstania Kościuszkowskiego do wybuchu I wojny światowej", "Z dziejów Nowego Brzeska w XVIII i XIX wieku" oraz dziesiątek artykułów, publikowanych głównie w Internetowym Kurierze Proszowickim.
Jest inicjatorem m.in. przebudowy kwatery Żołnierzy Września 1939 roku, poległych w bitwie pod Proszowicami 6/7 września 1939 roku i korekty nazewnictwa ulic dokonanej Uchwałą Rady Miasta i Gminy w 1991 roku.
Nauczyciel oświaty rolniczej. Pełnił m.in. funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania w Proszowicach oraz Dyrektora Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych. Był Radnym Rady Krakowa, Powiatu Proszowickiego oraz Gminy i Miasta Proszowice. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Krakowie oraz Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego. Był też przewodniczącym Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka". Aktywnie działał w Stronnictwie Demokratycznym.
W 2000 roku wyróżniony Medalem i Dyplomem Brata Alberta.
Tematem wykładu była „Historia Koszyc” i okolicznych miejscowości nazywanych przez wykładowcę „Małą Ojczyzną”. Historyk poszerzył wiedzę z historii Koszyc o nowe elementy, ciekawostki, nieznane do końca szerszemu ogółowi mieszkańców. Mówił o kulturze krakowskiej, o szlaku Koszyce-Sandomierz, o zaborach, o kontrybucji, o cechach, o liwerunku, o handlu, o żydowskiej przedsiębiorczości, o powstaniach, o propinacji, o rodach, o rzemiośle, rolnictwie i targach. O wspólnocie naszego regionu, którym są czarnoziemy – bardzo żyzne gleby o głębokim, czarnym poziomie próchnicznym, powstałe pod roślinnością stepową ze skał bogatych w węglan wapnia.
Podkreślił ważność pozycji książkowej wydanej przez Gminę Koszyce pt. „Koszyce 1374-2001” autorstwa Stanisława M. Przybyszewskiego i Andrzeja Bieniasa jako pracy „historycznie prawdziwej”.
Mamy nadzieję, że spotkanie autorskie z Panem Henrykiem Pomykalskim było dla Państwa niezwykłą lekcją historii.