W środę 18 stycznia w Muzeum Ziemi Koszyckiej gościliśmy generała Mieczysława Bieńka – byłego Zastępcę Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w stanie Virginia, USA, dowódcę elitarnych jednostek Wojska Polskiego – 6. Brygady Powietrzno- Desantowej i 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, a także doradcę afgańskiego Ministra Obrony Narodowej.
Mieczysław Bieniek (ur. 19 czerwca 1951 w Krapkowicach na Opolszczyźnie) – generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
Ukończył Akademię Sztabu Generalnego im. gen. Broni Karola Świerczewskiego (1981), studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii (1995) oraz studia zarządzania zasobami obronnymi kraju w Monterey w USA, ponadto szereg kursów w zakresie strategii i obronności. Instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej z ponad 3500 skokami na koncie, posiada uprawnienia instruktora spadochronowego armii amerykańskiej, belgijskiej, tureckiej, brytyjskiej i norweskiej.
Członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego w Warszawie oraz w Waszyngtonie. Profesor wizytujący Kolegium Obrony (ang. Defense College) NATO w Rzymie oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony (ang. National Defence University) w Waszyngtonie. Autor wielu opracowań i publikacji na temat bezpieczeństwa i obronności.
Wybitny żołnierz – spadochroniarz, przeszedł drogę służbową w jednostkach specjalnych, szturmowych i powietrzno-desantowych, od szczebla dowódcy grupy specjalnej do dowódcy dywizji Kawalerii Powietrznej, którą współtworzył w latach 90-tych. Przywództwo i dowodzenie doskonalił na wielu stanowiskach służbowych w kraju i zagranicą.
Specjalista z zakresu wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych. 10 listopada 2010 roku awansowany przez Prezydenta RP na stopień generała.
Jest członkiem sekcji spadochronowej Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” w Krakowie. Jest również bratem honorowym Bractwa Kurkowego w Krakowie. Od 2014 roku jest także Honorowym Obywatelem Gminy Strzelce Opolskie. Uprawia windsurfing i snowboard, jeździ na nartach, gra w tenisa ziemnego i stołowego.
Specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym oraz strategii wojskowej. Jest autorem wielu podręczników, książek i artykułów z tej dziedziny.
Pełnione stanowiska m.in.: 1990–1991: zastępca dowódcy – szef grupy dowodzenia w PKW Syria – POLLOG; 1991–1992: dowódca tego kontyngentu; 1993: szef logistyki w Polskiej Misji Pokojowej ONZ w Saharze Zachodniej; 1994–1997: dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie; 1998–1999: dowódca Brygady Nordycko-Polskiej SFOR w Bośni i Hercegowinie; 1999: szef Pionu Szkolenia i Ćwiczeń Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE) w Mons; 2002: zastępca dowódcy 3 Międzynarodowego Korpusu Armijnego NATO, z dowództwem na terenie Turcji; od stycznia do lipca 2004: dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe/PKW Irak; od sierpnia 2004 do sierpnia 2007: dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego; od stycznia 2007 do lipca 2007: doradca Ministra Obrony Narodowej Afganistanu; 12 grudnia 2007: po 38 latach noszenia munduru, gen. broni dr Mieczysław Bieniek zakończył służbę w Wojskach Lądowych. Uroczystość pożegnania odbyła się w Dowództwie Wojsk Lądowych; od 2007 do marca 2009: doradca Ministra Obrony Narodowej Polski; 20 kwietnia 2009: objął stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE; 29 września 2010: objął oficjalnie funkcję wiceszefa w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk w Wirginii, zastępując na tym stanowisku włoskiego admirała Luciano Zappatę; 4 września 2013: koniec sprawowania funkcji zastępcy dowódcy strategicznego NATO; 31 stycznia 2014: zakończenie 45-letniej służby w Siłach Zbrojnych RP.
Tematem spotkania z generałem Mieczysławem Bieńkiem była „Współczesna sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego w świetle wojny na Ukrainie, wnioski dla Polski. Przywództwo i zarządzanie w sytuacji kryzysowej”.
Spotkanie rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Stanisław Rybak, który powitał znakomitego gościa. Przedstawił najważniejsze fakty z życia generała Bieńka, drogę zawodową, osiągnięcia i zaprosił pana generała do wystąpienia.
Na początku generał Mieczysław Bieniek omówił problemy globalne, które obecnie są zagrożeniem dla świata. Wśród nich znalazły się między innymi: broń nuklearna, biologiczna i chemiczna, czynniki demograficzne, niekontrolowane migracje ludności, czy panująca w wielu krajach dyktatura. Zwrócił uwagę na niezwykle niebezpieczny i aktualny cyberterroryzm, który wymusił na wojsku tworzenie zespołów cybernetycznych i postawienie na pierwszej linii obrony informatyków.Kolejnym punktem było przedstawienie stref bezpieczeństwa strategicznego. Generał omówił szczegółowo system bezpieczeństwa i obrony państwa, zwracając uwagę na fundament, jakim jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Kolejnym istotnym zagadnieniem był wpływ mediów i informacji na system bezpieczeństwa. Sporą część wystąpienia poświęcono trwającej wojnie w Ukrainie, między innymi powody ataku Rosji na Ukrainę. Generał Bieniek przedstawił procedury, jakie powinny obowiązywać przy atakach zbrojnych, omówił rodzaje wykorzystywanego sprzętu, a także zasady funkcjonowania organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo międzynarodowe: NATO, ONZ, OBWE, Unii Europejskiej oraz OECD. Skomentował także pojawiające się w mediach informacje o posiadaniu przez Federację Rosyjską taktycznej broni jądrowej.
Generał Bieniek omówił obszary zarządzania przez dowódcę wojskowego, a także przedstawił istotę strategii w działaniach związanych z kierowaniem siłami zbrojnymi. Ostatnim ale bardzo istotnym elementem wykładu były wnioski dla Polski z wojny rosyjsko ukraińskiej m.in.: budowanie i umacnianie sojuszy, koleracja planów sojuszniczych, wzmacnianie własnego systemu obrony, stworzenie prawidłowego modelu sił zbrojnych, wdrożenie bardzo skutecznego systemu dowodzenia, nasycenie sił zbrojnych bronią hipersoniczną, zwiększenie systemu obrony przeciwlotniczej i rakietowej, obrony cywilnej kraju. Po wykładzie, zadano wiele pytań, związanych zarówno z prezentacją, jak i obecną sytuacją polityczną Europy i Świata a także mocnymi i słabymi stronami wojsk polskich oraz kwestiami finansowania ewentualnego dozbrojenia i utrzymania sił zbrojnych w naszym kraju. Zapytano także, co – zdaniem generała – będzie się działo za 3-4 miesiące w związku z sytuacją w Ukrainie, do czego doprowadzi wojna.
Generał Mieczysław Bieniek zaprezentował swoją wiedzę w sposób swobodny i profesjonalny. Jest mówcą niekonwencjonalnym z olbrzymim poczuciem humoru. Często zaskakuje poprzez używane przez niego metafory i porównania, oraz odniesienia historyczne, odwołując się nieraz do klasyków różnych dziedzin życia. Szczególny nacisk kładzie na aktywne przywództwo i zarządzanie, konsekwencje, samodyscyplinę oraz kreatywność.
Na podstawie własnych doświadczeń pokazuje, że w czasach globalizacji i internacjonalizacji można być skutecznym przywódcą w ekstremalnych, kryzysowych sytuacjach.
Posiadając unikalne doświadczenia przywódcy przedsięwzięć strategicznej, operacyjnej i wykonawczej rangi, doradza jak tworzyć, przewodzić i transformować poprzez wiedzę, zaufanie do dyscypliny wykonawczej oraz lojalność.
Spotkanie zakończyły rozmowy kuluarowe. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła duża frekwencja.