2 marca w Muzeum Ziemi Koszyckiej miało miejsce spotkanie z byłym rektorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Włodzimierzem Sady. Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Stanisław Rybak. Tematem wykładu był „Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w oczach byłego rektora uczelni”.
Włodzimierz Jakub Sady – polski naukowiec, profesor doktor habilitowany, inżynier nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa, nauczyciel akademicki, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020.
Urodził się 26 lipca 1946 r. w Porąbce Uszewskiej (woj. małopolskie). Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach związanych z technologią uprawy, nawożeniem i żywieniem mineralnym roślin oraz produkcją warzyw o wysokiej wartości odżywczej i biologicznej. Jego dorobek naukowy liczy ponad 330 pozycji.
Uniwersytet Rolniczy w Nitrze na Słowacji uhonorował Włodzimierza Sady zaszczytnym tytułem doktora honoris causa Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze za wkład w naukę polską i światową oraz za współpracę międzynarodową z uczelniami zagranicznymi – 2017 rok. Wcześniej, w grudniu 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Państwowego Lwowskiego Uniwersytetu Rolniczego w Dublanach koło Lwowa (Ukraina).
Po powitaniu znakomitego gościa przez Burmistrza Miasta i Gminy Koszyce Stanisława Rybaka i przybliżeniu zebranym sylwetki profesora, wykładowca przedstawił uczestnikom spotkania historię, dokonania i możliwości dydaktyczne Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja to Uczelnia mogąca poszczycić się długą i bogatą historią oraz unikatowym profilem edukacyjno-badawczym. Jej historia sięga XVIII wieku, kiedy to za sprawą ks. Hugona Kołłątaja utworzono Katedrę Rolnictwa. W 2008 r. zyskał status uniwersytetu, stając się tym samym jedynym uniwersytetem rolniczym w Polsce.
Uniwersytet prowadzi studia z zakresu nauk ekonomicznych, chemicznych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Uniwersytet Rolniczy kształci na wszystkich rodzajach studiów: stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych, oferując szeroki profil kształcenia dostosowany do przyszłościowych potrzeb i oczekiwań młodego pokolenia oraz przemian społeczno-gospodarczych zachodzących w Polsce i Unii Europejskiej.
Obecnie Uniwersytet Rolniczy w Krakowie tworzą 4 kampusy, 35 obiektów dydaktycznych, 28 stacji doświadczalnych, 191 sal dydaktycznych, 266 laboratoriów, Leśny Zakład Doświadczalny w Krynicy-Zdrój – gwarantuje to dogodne warunki dydaktyczne dla studentów, jak i możliwość rozwoju naukowego dla pracowników. Uczelnia stale się rozwija, do najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat zalicza się powstanie Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej w ramach Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR, utworzenie Centrum Edukacji Gleboznawczej - Muzeum Gleb na Wydziale Leśnym, powstanie nowoczesnej hali sportowej wybudowanej w technologii pasywnej.
Uniwersytet dzisiaj to 7 wydziałów, 22 kierunki i 51 specjalności, na których kształci się 8097 studentów. Uniwersytet Rolniczy od wielu lat współpracuje z licznymi podmiotami gospodarczymi. Na Uniwersytecie realizowanych jest rocznie ponad 100 projektów naukowo-badawczych. Co roku organizowanych jest kilkadziesiąt konferencji naukowych w tym międzynarodowych. Zainteresowania badawcze ogniskują się wokół szeroko pojętych nauk rolniczych, leśnych, biologicznych, technicznych i weterynaryjnych. Ideą Uczelni jest kształcenie specjalistów do pracy m.in. w szeroko pojętej gospodarce żywnościowej, leśnej, kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego oraz ekonomiki czy marketingu.
Przy Uniwersytecie Rolniczym działa Centrum Kultury Studenckiej. Centrum prowadzi działalność kulturalną artystyczną i oświatową na rzecz studentów i pracowników Uczelni, a w jej skład wchodzą: Chór Uniwersytetu Rolniczego, Męski Chór Środowiska Akademickiego Krakowa, Studencki Zespół Góralski „Skalni”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich HAGARD, Klub Akademicki „Arka”, Klub „Buda”, kabarety, zespoły instrumentalno-wokalne.
Uczelnia bardzo aktywnie włącza się w życie Krakowa organizując bądź współorganizując szereg imprez o charakterze popularno-naukowym takich jak: Małopolska Giełda Agroturystyczna, Festiwal Nauki w Krakowie, Małopolska Noc Naukowców, Ogólnopolskie Dni Owada, Święto Ogrodów, Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z UR”. Uczelnia wspiera Uniwersytet Dzieci, Uniwersytet dla Młodzieży oraz prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Włodzimierz Sady przybliżył zebranym nie tylko historię rozwoju nauk rolniczych, historię Uniwersytetu Rolniczego ale również sylwetki osób, których wizja i determinacja zaowocowały rozwojem nauk rolniczych. Wyrażamy podziękowanie, ogromne uznanie i szacunek dla Pana osiągnięć w pracy naukowej i dydaktycznej dla rozwoju i dobra polskiej nauki.