Teren Gminy Koszyce zlokalizowany jest w Koszyckim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Mając na uwadze zapisy uchwały Sejmiki Województwa Małopolskiego wyznaczające ww. obszar Gmina Koszyce postanowiła przybliżyć temat najmłodszym mieszkańcom gminy poprzez przeprowadzenie akcji „Drzewo dla ucznia w Koszyckim Obszarze Chronionego Krajobrazu”.
W dniu 24 marca 2023r. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Koszyce Pani Olga Kabat wraz z Inspektorem ds. Ochrony Środowiska Mariolą Tańculską odwiedziły dzieci i młodzież, którym wręczyły sadzonkę drzewa oraz informacyjną ulotkę na temat wartości wynikających z zadrzewień oraz dotyczącą Koszyckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu . Drzewa, które otrzymali uczniowie to Dąb i Lipa, które Gmina zakupiła dzięki środkom finansowym otrzymanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie jako nagroda za wyróżnienie w konkursie EkoLiderzy Województwa Małopolskiego 2022. Sadzonkę jednego z tych szlachetnych drzew otrzymał każdy uczeń, który miał ją posadzić u siebie w ogrodzie, sadzie czy innym miejscu na nieruchomości. Dzieci i młodzież świadomi jakim skarbem jest drzewo zdeklarowali się dbać o nie aby piękne wyrosło i obdarzało nas swoimi darami.
Koszycki Obszar Chronionego Krajobrazu swój teren ma w granicach gminy Koszyce. Charakteryzuje się bogatą bioróżnorodnością, wyjątkową mozaiką pól uprawnych a przede wszystkim dużą ilością występujących gatunków chronionych roślin i zwierząt. Ochrona zadrzewień śródpolnych, przydrożnych czy nadwodnym wpisana jest w zapisy ww. uchwały Sejmiku, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci i młodzież poznały jak ważne są drzewa i jakie korzyści otrzymujemy z obcowania wśród drzew czy krzewów. Należy także pamiętać o ustanowieniu pomnika przyrody, w postaci Dębu Szypułkowego rosnącego na działce Parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach, tuż przy Kościele parafialnym będącym symbolem ochrony drzew i tradycji co pozwala na zachowanie go dla przyszłych pokoleń. Posiadanie pomnika przyrody przyczynia się do zwiększenia świadomość ekologicznej mieszkańców oraz zrozumienia potrzeby działań na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.