Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z 21.02.2014 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. z 2014 r., poz. 301 z późn. zm.) oraz w związku z Uchwałą Nr XIX/193/2014 Rady Gminy Koszyce z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Koszyce środków stanowiących fundusz sołecki Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce przekazał sołtysom informacje o wysokości przypadających danemu sołectwu środków finansowych w ramach funduszu sołeckiego na rok 2024. Do podziału w ramach funduszu sołeckiego na rok 2024 jest kwota 607 665,28 zł.
Urząd Miasta i Gminy Koszyce informuje, że do 30 września 2023 roku sołectwa za pośrednictwem sołtysa powinny złożyć do Burmistrza Miasta i Gminy Koszyce wniosek o zabezpieczenia w budżecie środków finansowych na realizację przedsięwzięć wskazanych do realizacji w ramach funduszu sołeckiego w roku 2024.
Przypominamy, że zadania zgłoszone do realizacji muszą służyć poprawie warunków życia mieszkańców, być zgodne ze strategią gminy oraz mieścić się w katalogu zadań własnych gminy z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym.
Zadania zgłaszane do realizacji w ramach funduszu sołeckiego powinny wynikać ze strategii gminy (Strategia Rozwoju Gminy Koszyce na lata 2021-2026 z perspektywą do roku 2030). Pierwszym z czterech wyznaczonych celów strategicznego działania jest rozwój infrastruktury i ochrona środowiska poprzez wspieranie działań proekologicznych.
Zachęcamy wszystkich sołtysów i mieszkańców, aby dążyli do poprawy walorów estetycznych nakierunkowanych na ochronę środowiska, wzbogacenie terenów zielonych poprzez podejmowanie decyzji o rozdysponowaniu przyznanych środków finansowych w ramach funduszu sołeckiego na 2024 rok. Jednocześnie zachęcamy jak co roku do partycypowania w bieżącym utrzymaniu świetlic wiejskich, remiz oraz ich otoczenia.
Wniosek zawierający zadania zgłoszone do realizacji w ramach funduszu sołeckiego uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa (w protokole zebrania wiejskiego powinien być zapis z czyjej inicjatywy został uchwalony wniosek).
Ustawa o funduszu sołeckim umożliwia realizację przedsięwzięć wspólnie z innymi sołectwami, z tym że każde z sołectw zamierzających wspólnie realizować zadanie odrębnie uchwala wniosek a nazwa zadania jest taka sama.
Fundusz sołecki i działalność organizacji pozarządowych stały się bardzo popularnym narzędziem angażowania obywateli w życie publiczne. A to dlatego, że mieszkańcy mogą decydować o konkretnych wydatkach poniesionych z budżetu gminy oraz współdecydować o ważnych sprawach lokalnych. Zachęcamy, aby przeanalizować złożone wnioski w ramach funduszu sołeckiego i kierując się racjonalnym, oszczędnym, efektywnym działaniem w realizację zgłoszonych zadań zaangażować organizację pozarządowe działające na terenie sołectwa dzięki czemu sołectwo będzie miało większą pulę środków finansowych do dyspozycji a tym samym zwiększy się zakres realizacji zadania.