15 lutego w Muzeum Ziemi Koszyckiej miało miejsce spotkanie z Mateuszem Drożdżem –historykiem, publicystą, ekonomistą i urzędnikiem samorządowym. Specjalistą w dziedzinie historii lotnictwa, okresie obu wojen światowych oraz dziejach Krakowa i krakowian. Współpracownikiem „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Polskiego”, miesięcznika „Nasza Historia” i miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”. Autorem książek: „Szachownica z pawim piórem” (2013) i „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” (2015), 8 artykułów naukowych i ponad 400 artykułów prasowych o tematyce historycznej. Współautorem "Polskich triumfów". Autorem książki „Spacerem przez Twierdzę Kraków. Krótki przewodnik po wybranych obiektach”. Taki był również temat wykładu pana Mateusza Drożdża.
To był wspaniały spacer tematyczny na temat fortów i historii Krakowa. Twierdza Kraków to ponad 100 budowli, ponad 100 kilometrów fortecznych dróg i ponad 1000 hektarów fortecznej zieleni i terenów otwartych. Obecnie wiele z dawnych zabudowań wojskowych służy zupełnie innym celom – istnieją w nich muzea, instytucje kultury, instytucje edukacyjne, ośrodki sportowe, naukowe, centra medyczne, a także prowadzona jest działalność gospodarcza. Znajdują się w pięknym otoczeniu zieleni, inne zaś oferują malownicze widoki na Kraków i jego okolice, co czyni z nich miejsce do rekreacji oraz turystyki poza utartym szlakiem.
Wykład na temat Twierdzy Kraków to wartość historyczno-naukowa. Wartość ostrzeżenia i refleksji nad historią oraz ta najbardziej współczesna - ekologiczna, adaptacyjna. Wartość dobrego przykładu. Wykorzystania dla współczesnych, humanitarnych celów. Wartość wspólna dla wszystkich środkowoeuropejskich fortec. Kraków jest spośród tych twierdz - największą.
Są też inne zagospodarowane części dawnej Twierdzy Kraków, które są warte zobaczenia. W swojej ofercie mają ciekawe wystawy związane z historią i dziedzictwem Polski, Europy i Krakowa. Są to m. in. Zamek na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, a także zarządzane przez Muzeum Krakowa dawne fortyfikacje średniowiecznego i nowożytnego miasta – Barbakan i Brama Floriańska z fragmentem dawnych murów miejskich.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szlak Twierdzy Kraków. Choć pomyślany jako pieszo-rowerowy, może być też w dużych częściach zwiedzany przez zmotoryzowanych, tym bardziej, że do większości obiektów kierują informacyjne znaki drogowe. Twierdza Kraków to jeden z najciekawszych produktów turystycznych miasta. Ma on na celu pokazanie zarówno samych obiektów jak i całego kompleksu obronnego.
To była wspaniała lekcja historii z panem Mateuszem Drożdżem.
Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Stanisław Rybak.