Drodzy mieszkańcy, docierają do nas informacje, że na terenie Miasta i Gminy Koszyce pojawiają się firmy prywatne, które pukają od drzwi do drzwi i oferują odpłatne doradztwo w zakresie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, m.in. pozyskiwanie środków na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację budynków. W związku z tym chcemy przypomnieć o kilku ważnych kwestiach:
- Wszyscy zainteresowani mieszkańcy naszej Gminy mogą otrzymać nieodpłatnie:
- informacje dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
- pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie,
- pomoc w złożeniu wniosku o płatność
w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym znajdującym się w budynku Urzędu Miasta i Gminy Koszyce, który jest otwarty:
- w poniedziałek w godz. 9:00 – 17:00
- od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30
Informacje można również uzyskać telefonicznie pod numerem 41 351 40 48 wew. 118 lub 204.
- Ostrzegamy przed nierzetelnymi firmami oraz ich przedstawicielami, którzy powołują się na współpracę z Urzędem Miasta i Gminy Koszyce. Informacje te są nieprawdziwe. Urząd Miasta i Gminy Koszyce nie podpisał umów dotyczących współpracy z firmami zewnętrznymi.
- Jedynym operatorem z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działającym na terenie naszej Gminy jest firma NDE Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Kazimierza Wielkiego 142/6, 30-082 Kraków.
Operator ma obowiązek legitymować się specjalnym identyfikatorem NFOŚiGW (ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz nazwą i adresem firmy), potwierdzającym wiarygodność konkretnego doradcy. Dodatkowo informację o operatorze można zweryfikować na stronach:
- https://www.gov.pl/web/nfosigw/operatorzy
- https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy
- Przypominamy, że mieszkańcy sami wybierają instalatora i firmę wykonawczą!
Na rynku usług zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Jeśli przedstawiciel firmy przedkłada pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy - warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym.
- Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Pierwszy krok, aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to sprawdzić w następujących rejestrach:
- Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej,
- Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne,
- REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne,
- Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów - Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT) – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.
- o Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę czy nazwa firmy i jej adres nie budzą wątpliwości.
- Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.
- Po zmianach w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, które nastąpiły od 22 kwietnia 2024 r., należy zwrócić szczególną uwagę na jakość oferowanego sprzętu. Lista zielonych urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne określone w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze” dostępna jest na stronie https://lista‑zum.ios.edu.pl/.
- Odpowiedzi na ogólne pytania o program „Czyste Powietrze” można uzyskać dzwoniąc na Ogólnokrajową Infolinię Programu Czyste Powietrze pod numerem telefonu: 22 340 40 80.
Z poważaniem,
Ekodoradcy
UMiG Koszyce