Gmina Koszyce uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Wdrażanie programu ochrony powietrza w Gminie Koszyce”.
W ramach tego projektu będą realizowane następujące zadania:
1. Zostanie zatrudniony Ekodoradca na umowę o pracę w wymiarze jednego pełnego etatu na okres 31 miesięcy. Do jego zadań będzie należało:
- koordynowanie realizacji założeń Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w celu zapewnienia trwałości i efektywności prowadzonych działań,
- prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych na poziomie lokalnym, aktywizacja środowisk opiniotwórczych oraz bezpośredni przekaz do mieszkańców,
- świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej oraz edukację w zakresie oszczędności energii,
- pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza,
- bezpośrednia pomoc doradcza oraz mobilizacja mieszkańców do korzystania z dostępnych instrumentów finansowych, umożliwiających wymianę nieefektywnego źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz termomodernizację budynku,
- aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków.
2. W budynku Urzędu Miasta i Gminy Koszyce zostanie utworzony stacjonarny punkt obsługi mieszkańców do spraw doradztwa klimatycznego. W ramach projektu planowana jest adaptacja pomieszczenia przeznaczonego na ten cel oraz pokrycie kosztów jego wyposażenia, m. in. zakupu kompletu sprzętu komputerowego i umeblowania. Punkt będzie spełniać zapisy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jego powierzchnia będzie umożliwiała właściwe wykonywanie usług oraz ekspozycję materiałów informacyjnych i promocyjnych.
3. Odbędzie się minimum 12 akcji informacyjno-edukacyjne lub/i wydarzeń poświęconych tematyce: ochrony klimatu, poprawy jakości powietrza, wdrażania uchwały antysmogowej, programów wsparcia dostępnych na likwidację niskiej emisji, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, itp. Ponadto w okresie trwania projektu zostanie zorganizowanych minimum 6 spotkań z grupami opiniotwórczymi, takimi jak: lokalne organizacje pozarządowe, sołtysi, rady sołeckie oraz radni Rady Miejskiej działający w Gminie Koszyce, w celu zapoznania tych grup z tematem zanieczyszczenia powietrza, jego skutkami oraz programami pomocowymi. Planowana jest także publikacja informacji edukacyjnych w prasie lokalnej, opracowanie i wydruk plakatów, ulotek oraz broszur przedstawiających korzyści z wymiany ogrzewania i docieplenia budynku.
4. Zostanie przygotowana gminna strategia transformacji energetycznej. Wykonany zostanie bilans energetyczny gminy, który obejmie również odnawialne źródła energii. Na jego podstawie określony zostanie plan redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza w gminie, harmonogram wdrażania wymagań wynikających z programu ochrony powietrza oraz polityki energetyczno-klimatycznej. W oparciu o zgromadzone dane zostanie zaktualizowany obecnie obowiązujący dokument strategiczny - Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Będzie on uwzględniał obszary transformacji energetycznej gminy.
5. Przeprowadzona zostanie analiza problemu ubóstwa energetycznego w gminie wraz z zapewnieniem wsparcia doradczego i edukacyjnego w zakresie oszczędności energii i wody dla co najmniej 50 gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym. Zakupione zostaną drobne akcesoria zwiększające oszczędność energii i wody w gospodarstwie domowym np. żarówki LED, perlatory. W miarę potrzeb zlecone zostanie przygotowanie audytów energetycznych i uproszczonych charakterystyk energetycznych dla budynków osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, które pozwolą na oszacowanie zakresu i kosztów niezbędnych działań inwestycyjnych, takich jak termomodernizacja i wymiana źródła ogrzewania.
6. Zostanie zakupiona kamera termowizyjna oraz miernik jakości powietrza wraz z tablicą do wyświetlania wyników pomiaru, w celu wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji. Kamera termowizyjna umożliwi ocenę jakości izolacji cieplnej budynków i lokalizację mostków cieplnych oraz podniesie świadomość potrzeby przeprowadzania termomodernizacji. Natomiast miernik jakości powietrza wraz z tablicą do wyświetlania wyników pomiaru, umożliwi prowadzenie działań edukacyjnych oraz wstępną ocenę jakości powietrza.
7. Zostanie zakupiona aplikacja internetowa gromadząca i monitorująca zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej. Wykonana zostanie również analiza w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii wpływających na redukcję emisji gazów cieplarnianych, wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Analiza pomoże w optymalnym doborze taryf i mocy zamówionej dla energii elektrycznej i ciepła oraz kompensacji mocy biernej w celu optymalizacji kosztów energii. Prowadzona będzie inwentaryzacja źródeł ciepła i budynków w ramach CEEB, co pozwoli na pogłębioną i kompleksową analizę zużycia energii oraz podjęcie właściwych działań służących zaoszczędzeniu energii, poprawie efektywności energetycznej budynków oraz obniżeniu rachunków za energię elektryczną.
Odbiorcy projektu:
Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla mieszkańców gminy Koszyce i regionu, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy. Zapewni on wszystkim chętnym mieszkańcom, w tym osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym, dostęp do usług i porad w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dzięki wsparciu Ekodoradcy mieszkańcy będą mogli skorzystać z programów finansowych i dotacji na wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych i poprawę efektywności energetycznej budynków. Te działania wraz z podnoszeniem świadomości ekologicznej mieszkańców przyczynią się do zredukowania emisji szkodliwych substancji i poprawy jakości powietrza w regionie, co będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Działania edukacyjne i informacyjne prowadzone w przedszkolach i szkołach zwiększą świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży, a także pomogą w kształtowaniu nawyków proekologicznych.
Odbiorcami projektu będą także władze lokalne i administracja gminna, ponieważ w ramach projektu opracowana zostanie strategia transformacji energetycznej oraz monitorowane będzie zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej.
Cele projektu:
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na poprawę jakości powietrza oraz pozwolą na realizację polityki energetyczno-klimatycznej.
Celem szczegółowym projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu. Dzięki kampaniom edukacyjnym, spotkaniom oraz dystrybucji materiałów informacyjnych mieszkańcy dowiedzą się o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia środowiska oraz o korzyściach z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej budynków.
Dodatkowym celem jest ograniczenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zmiany klimatu poprzez przyspieszenie działań prowadzących do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.
Efekty i rezultaty programu:
Projekt będzie miał pozytywny wpływ na osiągnięcie celów programów strategicznych, takich jak Europejski Zielony Ład czy strategia FEM 2021-2027. Zostaną zrealizowane kluczowe działania zgodne z celami strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Priorytetem programu będzie ograniczenie zanieczyszczeń i promowanie poprawy jakości powietrza. W wyniku działań informacyjno-edukacyjnych nastąpi aktywizacja społeczności lokalnej oraz podniesienie świadomości na temat ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania energii. To kluczowe aspekty, które kładą nacisk na edukację ekologiczną i zaangażowanie obywateli w walkę z zanieczyszczeniami i zmianami klimatu. Ponadto, świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym w uzyskaniu dofinansowania na inwestycje w efektywność energetyczną i edukacja w zakresie oszczędności energii, wesprą walkę z ubóstwem energetycznym i zapewnią sprawiedliwy dostęp do zasobów energetycznych.
Wartość całkowita projektu:
540 008,31 PLN
Dofinansowanie:
459 007,06 PLN
Wartość wkładu własnego:
81 001,25 PLN